| Priap a întrebat:

Cum sa imi fac cainele sa fie mai agresiv?

11 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Cam cum a spus adiacvaristu, dar si daca-l scoti pe strada daca e sa fie rau, sfasie cand e mare.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salutari! Secretul este sa il tii departe de alte persoane in afara de voi,intr-un tarc unde sa nu il viziteze nimeni in afara de membrii familiei tale, apoi icearca sa il sperii cumva, gen sa agati o haina intr-un bat si sa te apropii de el, va latra sigur! Dar depinde ce varsta are cainele, daca are 2-3 ani nu cred ca se mai poate asa usor, daca are pana in 1 an este ok! Cine va comenta/daca va comenta la raspunsul meu, anunt ca am unii dintre cei mai rai caini din comuna! Crescuti cum ti-am zis! Cand intra o persoana straina in curte incearca sa rupa lantul cu dintii! Nu sunt turbati happy! Asa i-am crescut!

| Priap explică (pentru Doctorfishadi):

Eu am un caine si o catea, daca trece cineva ei latra, dar daca acesta intra inauntru ei nu mai fac nimic ba mai mult daca zbieri la ei fug

| DenissaRoxana a răspuns:

Nu iti recomand sa iti faci cainele sa fie agresiv.
1) cand o sa ajunga la maturitate, daca nu a fost dresat corect.o sa va atace si pe voi, nu numai strainii.
2) o sa il chinuitii fara rost, nu trebuie sa il tineti inchis, deoarece el crede ca ete pedepsit, atunci o sa isi piarda cheful de joaca, pofta de mancare etc.
Asa ca, lasati cainele liber si eventual, incercati comenzile sez, culcat, stai etc. Orice caine isi apara familia si locuinta!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Daca tu consideri ca un tarc de 50 m patrati este mic, problema ta.Nu il chinui deloc.De ce sa nu il tii inchis? Daca are spatiu suficient nu are nimic, nu trebuie sa il tii in cutie il tii pur si simplu in tarc cu plasa nu rupt de lume! Fratilor vedeti ce raspundeti! Un caine cu care te joci toata ziua si tu si vecinul si o chemam si pe vecina de la 3 nu va apara nici o familie in vecii vecilor, amin.Pur si simplu ca sa fie rau nu lasi pe nimeni in afara de membrii familiei sa se apropie de el o perioada.

| DenissaRoxana a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Sidaca se intampla ceva cu stapanul, iar cainele nu a socializat.ce o sa se intample? Iti zic eu, o sa fie eutanasiat sau abandonat pe strada...nicidecum donat.
Este o prostie sa iti faci cainele agresiv, singur. De asta se ocupa un dresor. Si nicidecum nu o sa-l tina inchis, ci o sa puna pe cineva sa se faca spre el si chestii din astea. Si daca ai un caine de talie mare (deja adult, care l-ai tinut inchis..nu a socializat cu alte persoane) si se naste un copil in familie.ce se intampla?
Nu cred ca esti in masura sa imi dai tu mie sfaturi despre cainiwinking!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Nu stii in ce masura subt eu, daca tu ai trei ani si ai avut un caine toata viata ta la bloc, da sunt in masura! In mod ciudat 90 la suta din caini nu fac rau copiilor! Ai auzit bine! Nu aia de pe strazi, ci cainii crescuti in familie agresivi.Chestia cu unde il dai cand nu mai vrei sa il tii este foarte simpla! Daca tu stai la bloc, cam asa este, nu prea ai unde sa il donezi! Dar daca stai la curte sau la tara iti garantez mie la mie ca in 30 de minute ii gasesti stapan! De cele mai multe ori la tara, cainii care nu sunt rai sunt aruncati si abandonati! Asa ca iesi putin din lumea ta mica si din ce vezi tu la tv, si, daca iubesti cainii du-te la tara sau la cineva la curte! O sa fi impresionat/a de ce vei vedea!

| DenissaRoxana a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Nu am trei ani si nu am avut numai un caine. Eu sunt una din oamenii aia care aduna cainii de pe strazi si ii doneaza, iar cainii agresivi (de cele mai multe ori, oamenii ca tine au avut grija sa ii faca agresivi) nu am putut nici macar sa ma apropii de ei, deoarece au trecut prin momente grele la fostii stapani (inchisi, batuti ca nu ataca, ca nu latra etc.). Cainele isi apara familia din instinct, nu trebuie sa-l ti inchis ca sa se transforme in monstru...

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Ai dreptate in unele privinte! Sa iti zic ceva:Un caine batut nu o sa fie nicidata un caine rau! Doar va latra! Un caine ca sa il faci rau nu trebuie sa il bati,lovesti,sperii! De ce? Pai doar va latra,dar va da inapoi cand un hot il ia cu asalt! Un caine agresiv il faci numai cu multa implicare, grija si iubire! Daca il tii inchis intr-un spatiu suficient nu cred ca esti un monstru! Un caine batut este un caine speriat, care ataca din pricina sperieturii! Un caine rau si agresiv nu va da niciodata inapoi de la atac! Daca il bati o sa obtii o "javra"! Toata stima pentru ce faci! Nici mie nu imi place sa ii eutanasieze, nu ei sunt de vina, ci noi cei care ii aruncam si abandonam pe strazi! Eu nu am abandonat niciodata un caine! Si am avut caini poate mai batrani ca tine! Cel mai batran avea vreo 20 de ani.

| DenissaRoxana a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Cu asta sunt de acord cu tine, insa multi nu stiu difersnta. Hiar aici pe TPU, unul a zis ca isi tine cainele inchis in beci ca sa il faca agresiv. Oare cainele ala cand il scoate de acolo, cum va reactiona cand va vedea oameni, caini, masini etc?

| Shattered a răspuns:

De ce sa-l chinui?! Astea-s metode?! Sa-l tii departe de ceea ce iubeste? Cainii sunt animale minunate, nu merita sa stea intr-un loc mic, tinuti in lant si separati de oamenii pe care-i iubesc! Nu trebuie speriati, nu trebuie sa le fie frica de cei care i-au crescut... Sunt fiinte, ca si noi, pot iubi si pot fi iubiti. Ce rau ti-a facut acel caine ca sa-i faci asta? De ce ne credem atat de superiori cand de fapt noi distrugem cel mai mult? straight face