| cristina_6690 a întrebat:

Cum imi pot influenta cainele sa fie mai agresiv, si sa latre mult?

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca cainele nu are instinct din asta,toti sa faci ce vrei,cainele nu va fi rau,dar daca are va face singur,nu-i nevoie sa-l instruesti tu.
Eu zic sa lasi cainele asa cum e,da altfel,daca are in sange va deveni periculos si pentru tine. De exemplu,stiu rottweileri care nu au fost educati bine, in loc sa indeparteze agresivitatea, cand erau mici l-au provocat din diferite chestii, iar acum nu se poate atinge de el decat stapanul, iar cand are mancare nici atesta nu se duce la el.
Mai gandeste-te!

| Hellp a răspuns:

Fii mai dură cu el, dă-i comenzi strigând şi arătând cu mâna, caută tutoriale pe YouTube cum să dresezi un câine

| ArySwetty a răspuns:

Spune-mi ce rasa este ca sa te pot ajuta happy

| cristina_6690 explică:

Este un metis cu ciobanesc: mama ciobanesc carpatin, tatal ciobanesc german. Nu vreau sa il instruesc. dar este foarte alintata si comada. prefera sa fie protejata mai degraba. As vrea sa pot sa ii dau un mic impuls. Sa o trezesc putin la realitate.