| pintexim a întrebat:

Ce pot face atunci cand cainele meu este agresiv, cum il pot corecta in general cand greseste afara sa il pocnesc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rabda cateva zile, si studiaza ce il deranjaza. O sa merite! Pune-l in situatii diferite, mai ales cele in care stii ca reactioneaza agresiv. Judecand calm, vei vedea care-i cauza reactiei lui, si o vei elimina. Nu trebuie sa-l duci la vreun dement care se crede mare psiholog caninwinking Cainele tau are o problema ce tine de mediul in care traieste, iar tu o vei descoperi, cu calm. Trebuie sa ai rabdare, nimic bun nu iese atunci cand te grabesti.
Daca-l pocnesti laughing o sa ai parte mereu de reactiile lui agresive!

6 răspunsuri:
| Pufarinee a răspuns:

Nu trebuie sal lovesti! daca il tratezi agresiv si el se va comporta la fel...arata-i mai multa dragoste.si cel mai important e sal nu chinui.bafta!

| pintexim explică (pentru Pufarinee):

Eu cand o trimit la locul ei si se duce iar apoi ii spun sa taca iar ea nu tace cand vin la tace cand plec nu tace eu nu stiu ce sa fac si cea mai mare problema musca eu cand ma joc cu ea musca cand o alint musca intr-adevar ca inainte o pocneam la fundulet si tipam la ea,cred ca ea a invatat de la mine sa fie asa dar vreau sa ma corectez nu stiu cm sa ma corectez eu si dupa si pe ea este mult prea agresiva mereu cand musca ii dau peste bot pana da drumul altfel nu se poate.Te rog ajuta-ma cum poti tu mai bine nu stiu cum sa-i mai controlez agresivitatea si sa ma stapanesc si pe mine sa nu o mai palmuiesc nu situ ce sa fac stiu ca nu trebuie sa o bat dar nu am nici o idee cum sa o fac sa nu mai muste si sa nu mai latre trebuie sa mentionez ca este si tare capoasa de felul ei, eu ii spun ceva si ea mai tare face, eu ii spun sa coboare din pat se da jos dar cand plec din camera o vad in pat

| Pufarinee a răspuns:

Pai atunci daca e mic,mai mic decat un an, poti sal duci la un dresor profesionist ca sal invete comenzile:date jos, nu mai latra si nu mai musca.s-ar putea sa mearga. daca nul poti duce la un dresor, convingel ca tu esti seful haitei.el trebuia sa stie asta deci fai niste gesturi ca sa stie ca tu esti seful.bafta.

evenso
| evenso a răspuns:

" O regulă de aur este să nu aplici pedepse fizice deoarece pot accentua agresivitatea câinelui, ci să îl descurajezi printr-un simplu „nu" sau alte acţiuni de acest gen."
Citeste mai mult despre dresaj aici:
http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

| Magnifico a răspuns:

Cel mai simplu e sa strigi la el... oricum fata de al pocni e mult mai bine dar si asta e rau din cate am inteles...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu face greseala sa dai in el.Cind greseste cearta-l si intoarcel cu picioarele in sus citeva secunde.Repeta operatia de cite ori este nevoie.Va intelege ca tu esti stapinul si trebuie sa te asculte.Numai bine.