| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sa invat pisica sa faca la litiera? Si inca ceva:pisicilor li se fac baita?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

De regula stie singura. Incearca sa ii arati si sa ii amintesti de mai multe ori pe zi unde este pusa litiera ca sa stie unde sa se duca.
Cat despre baie, ii poti face, insa trebuie sa o inveti de mica. Eu ti-as sugera sa ii faci baie, chiar daca sta numai in casa. Pisicile care stau permenent in casa incep sa naparleasca foarte mult si constant, cu trecerea anilor. Daca o inveti sa faca baie de mica, vei scapa de cantitati considerabile de par. Trebuie doar sa o speli cu grija, dupa cum spunea si utilizatorul care a raspuns inaintea mea, ai grija sa nu ii intre apa in urechi, in ochi ori in gura. Incearca sa faci baia cat mai placuta pentru ea ca sa nu si-o aminteasca drept o experienta terifianta.

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Daca e micuta e mai greu, dar din instinct se va duce la litiera, daca nu cumva o pui afaralaughing). Daca pisica ta sta in apartament si nu iese afara deloc nu e nevoie sa ii faci baie, eu ii fac la al meu baie ca iese pe afara si vine acasa numa cu puricilaughing si mirosuri ciudate..AI grija sa nu ii bagi apa in urechi.

| happy31animation a răspuns:

Eu din ce am auzit nu prea merge sa dresezi o pisica ci doar sa se adaptezi cu litiera. Si dfa poti sa le faci baie

| AleEmoStyle a răspuns:

Pisica mea nu e de rasa si am luat-o de afara cand era foarte foarte mica. Si intr-o cutiuta i-am pus nisip si din prima s-a dus la el. Nu a facut niciodata altundeva. Odata avea nevoie si atunci ii schimba nisipul si a asteptat pana l-am pus. A facut din prima zis cand era micuta micuta.
E asa de dulce. puppy dog eyes

| Lia03 a răspuns:

Eu pe a mea la inceput o puneam de cateva ori pe zi in litiera si ii miscam labutele ca si cum si-ar ascunde nevoile in nisip, ca sa invete ca acolo trebuie sa si le faca. Dupa 2 zile am vazut cum s-a dus singurica la litiera happy Am intrebat si eu vet-ul de baita si mi-a recomandat sa ii fac o data la 3 luni daca sta in casa si nu e murdara, baie pisicii ii faci doar daca miroase urat si e murdara ca in rest se spala singura toata ziua.