| manchichi a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa-mi cumpere un hamster? Am 13 ani si sunt in stare sa am grija de el, dar ei tot nu si nu sad...

12 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Fa-i sa inteleaga ca iti doresti foarte mult acest lucru si promite-le ca daca iti vor cumpara un hamster vei avea mare grija de el.Pana la urma parintii iti vor cumpara hamsterul daca u le demonstrezi ca vei avea grija de el.
Mult succes!winking

| Cryss a răspuns:

Vorbeste calm cu ei si spune-le ca iti doresti foarte mult un animal de ompanie, si ca esti dispusa sa iti asumi raspunderea pentru elbatting eyelashes. Daca si lor le plac animalele spune-le ca ar fi ca un nou membru al familiei, spune-le ca o sa inveti mai mult, o sa faci curat in casa thinking
Intreaba-i daca atunci cand au fost mici nu au vrut si ei un animal?
Sau incearca o alta alternativa, un caine, pisica?big grin

| emilica95 a răspuns:

Vorbeste cu ei si explica-le ca esti destul de mare si ca ti'l doresti mult

| BAd-RoMaNcE a răspuns:

Si eu mi-am cuparat hamster si este foarte linistit...la hamsteri nu-i greu sa ii hraesti si sa le cureti cusca...cauta mai multe p google despre ei...la inceput cand mi l-am cumparat maikmea nici nu vroia sal vada... k zice ca ii un soarec...si pana la urma a ajuns si ea sa se joace k el...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa le demostrezi ca te-ai schimbat, ca te-ai maturizat un pic happy ajuta-i cu treburile casei, arunca gunoiul, ajut-o pe mama la vase...arata-le ca esti responsabila si poti avea grija de hamster in felul asta.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei te cunosc cel mai bine, si probabil de aici reticenta lor in a-ti cumpara hamsterul mult dorit.
Trebuie sa intelegi ca un animalut indiferent de care, este o responsabilitate pe termen lung
La inceput e dorinta de a avea acel animalut ( vai ce dragut e, vai ce mic e, ce dulce ), dar de cele mai multe ori ajung sa fie neglijati, tinuti in custi si hraniti, doar ca o simpla responsabilitate si nimic mai mult, de cele mai multe ori animalutul este cel care sufera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demonstreazale ca poti fi responsabil in general

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le ca daca vei avea hamsterul dorit nu vei mai petrece mult timp in fata televizorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le parintilor tai ca hamsterul este un animal mic si usor de ingrijit si nu traieste mai mult de 2 ani asa ca ai dreptul sa ai un prieten necuvantator macar pentru 2 ani...

| Uana_5406 a răspuns:

La mine merge faza cu 'promit ca fac nu stiu ce' in schimbul hamsterului spre exemplu... :d

| maiamichel a răspuns:

Buna! SUNT DE PARERE CA AR TREBUI SA EXPLICI PARINTILOR TAI CA AI NEVOIE DE UN PRIETEN NECUVANTATOR!

| gasca a răspuns:

Iti spun eu ca nu ti vei mai dori respectivul animal in momentul in care il vei avea: eu sunt nebuna dupa broscute testoase... am stikere, perne, magneti ...numai broscute...si de ziua mea anul trecut am primit de la niste prieteni 2 broscute in acvariu pe care, de altfel, mi le si doream. dar anul acesta am scapat de elebig grin le-am dat intr un pet shop, nu mai suportam sa le fac curat, sa le schimb apa... crede-ma... e greu...