| Ana_6759 a întrebat:

Cum se ingrijeste un caine tinut afara? Se ingrijeste mai special decat cainii tinuti in casa?

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Un caine tinut in aer liber se ingrijeste mai usor decat unul tinut in casa. Asta e clar, dar nu inseamna ca el nu are nevoie de atentia ta. Un caine lasat in curte nu inseamna ca el va creste de capul lui, daca vrei sa ai un "caine", nu un animal de curte. Si lui ii trebuie hrana la ore regulate ( 1-2 ori pe zi, depinde de ce varsta are si dupa cum il obisnuiesti), ii trebuie companie (adica prezenta activa a stapanului), trebuie facuta curatenie dupa el, ii trebuie si alte activitati in afara faptului ca forfoteste de unul singur prin ograda (plimbari in afara curtii, de ex). Nu cere ingrijire "mai speciala", dar cere atentie si ingrijire, totusi.

2 răspunsuri:
| Answerkid a răspuns:

Nu.Ba chiar din contra e mult mai uosr de intretinut.Insa cand e vorba de hrana sau veterinar chuiar daca e afara sau in casa normele sa fie egale.E bine sa-l tii afara deoarece mai scapi de timpul pierdut pentru ai curata,, minunile'' lasate pe covor si de plimbarile acela lungi si periculoase ca Romania e umpluta de caini vagabonzi

| xxxxxxxxdfsfsdfsdf a răspuns:

Tinut afara?
Pai el e mai fericit decat un caine de casa. E foarte fericit saca stai cu el. Daca ii dai apa si mai ales mancare va fi foarte fericit a si sa ii cumperi ceva pentru purici nu se stie nicio data.
Pa! Si o zi buna!