| anonim_4396 a întrebat:

Cainii Beagle trebuie tinuti in casa sau afara? Sau cand sunt pui in casa si cand sunt mari ii pot tine si afara?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Beagle-ul are par scurt, deci automat nu rezista afara. Pana la 3 luni si 2 saptamani obligat trebuie tinut in casa pentru a nu se imbolnavi, fara schema de vaccinare completa cainele nu este complet imunizat si imediat poate lua vreo boala, cea mai frecventa fiind parvoviroza.

3 răspunsuri:
| NicollNikkyKv a răspuns:

Heii, inainte sa-ti raspund tie la intrebare as vrea sa spun:
@RedNose : ( nu te contrazic sau ceva, doar zic), beagle-ul da are parul scur, este adevarata ca, atunci cand este puiut pana in 3-5 luni trebuie tinut inauntru, dar de la 6 luni 7, 8 in sus il poti tine afara.DE CE? Pt ca ei sunt niste caini de vanatoare, si daca ne gandim bine si la noi in tara si in alte tari ei iarna sunt dusi pe camp la vanatoare, sar in apa dupa prada, fie ca el soare sau zapada, deci ei rezista.Asta nu inseamna ca, daca are parul scurt nu rezista, de ex bichon-ul maltez are parul lung si pe el nu il poti tine deloc afara.
Deci DA rezista, dar sa nu fie puiut mic, pentru ca se imbolnaveste.

| HustlerM a răspuns (pentru NicollNikkyKv):

Pacat ca n-ai raspuns mai devreme! Multumesc oricum pentru. informatie, este foarte folositoare, desi nu primesti o funda, ti se pune o fapta buna acolo SUS, ca mi-e foarte de foloswinking

| copilfardeminte40127 a răspuns:

Buna. Iti pot raspunde la intrebare din dorinta de a avea un astfel de caine, dorinta care m-a facut sa ma documentez la extrem. In primul rand, Beagle este o rasa de caine medie. Ei sunt caini de vanatoare si nu trebuie sa uiti asta. Am auzit ceva de genul ca daca un Beagle simte un miros in aer, devine surd (adica va mirosi pana va gasi acel,, ceva" chiar daca ignora strigatele stapanaului). Eu il vreau pentru apartament, si am intrebat multi oameni cu Beagle la apartament cum se comporta. La inceput ar avea tendinta sa roada chestii pentru ca isi schimba dintii dar apoi sunt cuminti ( asta depinde insa si de educatia primita). E o rasa foarte energica si trebuie sa iasa des afara iar daca ar sta la curte, ar fi si mai bine pentru ei. Sunt draguti atat cand sunt mici dar si cand sunt mari. Eu am vazut pui de Beagle afara, cu parintii lor si se simteau foarte bine. Nu stiu ce sa zic daca sa ii tii acum, toamna-iarna in frig dar cand se fac mari, nu a probleme cu anotimpurile reci. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai intrebari, te rog sa spui. Poate te pot ajuta.
P.S.: Nu am dat copy+paste de pe net.