| anonim_4396 a întrebat:

Cum se întreține un iepure de casa și cum se educă? Am primit un iepure de rasă pitică, olandez
..cred

1 răspuns:
| Atim a răspuns:

Buna!

Indiferent de rasa, iepurașul are nevoie constanta de fân. Dacă nu ai nicio sursă pe la țară, poți găsi in petshop-uri sau in farmaciile veterinare pachete. Ma refer la fan de iarba (ca cel pe care îl dau oamenii vacilor), nu la fan de lucerna. Îi poți da de lucernă doar cat e pui, dupa ce crește e indicat sa îi dai foarte rar doar ca și gustare.

Vei găsi prin petshop-uri diverse punguțe cu mâncare speciala. Aici tine de tine daca vei vrea sau nu sa îi dai, nu are neapărat nevoie. Daca alegi sa ii dai, acele palete trebuie sa fie ceva adițional, nu o masa principala. Nu lua mixuri cu semințe si prostii, nu sunt bune. Daca vrei sa ai un iepure sanatos, ia palete simple si da-i in cantități mici o data pe zi (de preferat dimineata).

Iepurasii pot manca fructe si legume, dar alimentația lor e bazata mai mult pe ierburi. Ii poti da fructe ca gustare, dar nu ii poti baza alimentația pe asta. În mare parte mănâncă iarba, salate, verdeturi, ii poti da frunze de floarea soarelui (netratate) si altele.

Ai grija de unde iti iei informațiile despre îngrijirea iepurilor, multe dintre cele de pe internet se refera la iepurii ținuți pentru carne, care nu sunt crescuți cu gândul de a fi sănătoși si de a avea viata lunga, ci gu gândul de a creste mult într-un timp scurt.

Acum ca e iarna nu prea e cazul, dar in alte perioade din an va naparli. În perioadele respective va fi ok sa il periezi (altfel va fi plin de câlți si va înghiți mult par încercând sa se spele si vei da de alte probleme). Vei avea nevoie de ceva cu care sa il periezi (de preferat sa nu iei perii din alea cu dinti de sarma, zgarie urat).

Vei avea nevoie și de o fordecuță de ghetuțe.

Cat despre educat, iepurii sunt subestimați, dar sunt foarte inteligenți. Mulți oameni ii pun in aceeași categorie cu hamsterii si porcușorii de guineea, dar eu i-aș pune mai degrabă in aceeași categorie cu pisicile si câinii. Dacă sunt bine îngrijiți, pot trai destul de mult, pot fi învățați sa faca la litiera, pot învață diverse trucuri.
In primele săptămâni sa știi ca va fi serios. Trebuie sa il lasi sa se invete cu noul mediu, apoi cu tine, dar treptat. Eu am doi iepurași, unul dintre ei a fost din primele zile foarte jucăuș si afectuos si venea din prima la mângâiat si altele, dar celalalt m-a lăsat sa il mângâi prima data dupa 2 luni. Acum amandoi sunt foarte alintăcioși și cumintei. Necesita răbdare, dar ai sa vezi ca merita happy