Întrebare recomandată | edwardedward a întrebat:

Cum si cand se schimba apa la pestii de acvariul?

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Apa la un acvariu se schimba saptamanal cate 10 la suta.Adica daca tu ai un acvariu de 50 litri, 5 litri schimbati saptamanal sunt ok. Daca trece mai mult de o saptamana atunci schimbul va fi mai mare, dar niciodata nu se schimba peste 50 la suta, indiferent ce circumstante.
Pestii nu sufera un soc la un schimb mare cum zicea un coleg, pentru ca apa cu care se face schimbul ar trebui sa aiba aceeasi parametrii cu cea din acvariu.Pericolul cand schimbi mai multa apa vine de la faptul ca distrugi flora si fauna bacteriana din acvariu.Bacteriile care transforma amoniacul(toxic) in nitriti si nitrati (mai putin toxici) se vor imputina, iar apa se va altera! De aceea se fac schimburi mici si dese.Depinde insa si de ce acvariu avem! La un acvariu cu o filtrare puternica se procedeaza cum am spus mai sus, dar la unul cu o filtrare indoielnica si multi pesti se schimba saptamanal 30 la suta din apa, insa tot niciodata mai mult de 50 la suta.
SFAT:
Daca vreodata uiti sa schimbi apa din acvariu vreo 3 saptamani si trebuie sa schimbi 60-70 la suta nu spala filtrele, doar schimbi apa si atat, bacteriile au cel mai mare numar in filtre! Si te va proteja de o deciclare cum ii spunem noi acvaristii.
Te vad incepator si iti mai dau un SFAT:
Filtrele acvariului se spala DOAR in apa provenita din acvariu! Atunci cand aspiri substratul si schimbi apa, acea apa se foloseste la spalatul materialelor filtrante si filtrelor de care dispune acvariul!
Sunt multe de spus la un acvariu, informeaza-te! Daca ai nevoie de sfaturi si pareri spune-mi pe privat si iti las un nr de telefon,
Te salut,
Adrian!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Doctorfishadi):

A,si inca un detaliu trecut cu vederea in intrebarea ta.
Apa se schimba cu un furtun cu care se aspira usor substratul, pe deasupra.Nu tragi nisipul cu totul, ci plimbi furtunul pe deasupra, el aspirand impuritatile si deseurile produse de pesti.Amorsezi furtunul ca atunci cand tragi tuica din cazan happy, sau mergi la un magazin si cumperi un aspirator de substrat format dintr-un furtun si o pompa de mana cu care se amorseaza simplu cu mana.
Te salut,
Adrian!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O data pe saptamana

| ShadoWCrist a răspuns:

La 2-3 zile.Arunci apa murdara, speli acvariul si pe urma pui apa proaspata.

| viperra a răspuns:

O data pe saptamana dar le iei cate un sfert din apa din acvariu, nu toata de o data, daca le iei toata de o dta vor suferi de un soc happy bafta cu pestisorii tai

| stargazer a răspuns:

Nu sunt experta, am avut doar pesti din acestia "obisnuiti": carasi, "zebre" etc. Nu am acvariu cu filtru, dar le schimb apa saptamanal. Poti sa le schimbi apa cu totul, daca ii scoti afara intai. Ii prinzi cu o plasa din aceea speciala, ii pui intr-un vas cu apa curata si apoi golesti acvariu, il speli si inlocuiesti apa.

| Cristina_Silvia_Cristina_Silvia_1990 a răspuns:

Sa zicem o pui luni si o schimbi miercuri din 3 in 3 zile

| RussianRoulette14 a răspuns:

O data pe saptamana!

| DeeaDeeutza3399 a răspuns:

Apa se schimba o data la 2 zile, si cum schimbi apa? Foarte usor. Iei niste pungute, le umpli cu apa si pui pestii in ele pana cand arunci apa din acvariu si pui una curatawinking. Funda?