| anonim_4396 a întrebat:

In acvariul meu au aparut o sumedenie de viermisori si nu stiu cum sa scap de ei. Imi afecteaza pestii?

5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde ce fel de vermi sunt. Daca le dai hrana vie si arata ca viermii aia, atunci nu ai de ce sa iti faci griji, altfel pot sa fie niste vermi care sa iti paraziteze pestii. Cel mai bine schimbi apa si speli toate elementele din acvariu (exceptie pestii), cel mai bine ar fi sa speli cu apa ferbinte tot ce e in acvariu (ma refer la nisip, acvariu, filtru, etc) si dupa 3-4 zile in care faci mai multe spalari de genu asta, repui tot continutul acvariului la loc.

| maryana5 a răspuns:

Nu cred ca iti afecteaza pestii, cred ca sunt chiar o masa buna pentru. ei big grin

| Summer Memories a răspuns:

Bineinteles k ii afecteaza. Poti scapa de ei in urmatorul fel :

1. Dezinfecteaza acvariul si plantele introducand in bazin o solutie de hipermanganat de potasiu (o gasesti la farmacii sub forma de pulbere). Pune intr-un pahar de unica folosinta un varf de cutit, adauga apa si amesteca pana obtii o solutie inchisa la culoare. Picura in acvariu pana cand apa incepe sa capete o tenta roz. Ai grija sa nu pui prea multa si schimba apoi, din doua in doua zile, cate 20% din apa din acvariu, pana se limpezeste complet.
2. Incearca sa dai mai putina mancare pestilor astfel incat sa nu mai ramana mancare neconsumata in acvariu. Cumpara 2-3 sanitari coridoras, 1-2 ancistrusi si, mai ales, 1-2 botia (macracanta sunt cei mai frumosi). Botia sunt foarte utili si cand vrei sa scapi de melcisorii din acvariu.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur. Ii suprapondereaza.

| crezyg a răspuns:

Depinde de viermi de pesti (dar pentru orce eventualitate schimba apa si curata acvariul