| clauX a întrebat:

Cum si din ce lemn ar fi mai bine sa faci un arc (daca vreti spuneti si modul de fabricare) funda si vot

7 răspunsuri:
| Bishop a răspuns:

Din salcam...

| clauX explică (pentru Bishop):

Poate. dar cum se face?

| Bishop a răspuns (pentru clauX):

Asta nu stiu... in general salcamul e mai elastic si il poti folosii

| petrica1111 a răspuns (pentru Bishop):

Are dreptate. lemnul de salcam e elastic si e s usor.Merita o funda.

| petrica1111 a răspuns:

Din carbon e bun dar nu e lemn tongue

| clauX explică (pentru petrica1111):

Si de unde as putea face eu rost de carbon?
daca stii spuna-mi plz

| adycosty a răspuns:

Cel mai potrivit este lemnul de alun. Modul de fabricare e simplu: iei un bat de alun de grosimea degetului mare, cam asa, si prinzi o sarma de un capat al batului, de preferat subtire dar rezistenta si elastica, apoi il indoi cat iti doresti si legi sarma si de capatul calalalt. e foarte simpluwinking