| MeGustaaaaa a întrebat:

Cum trebuie sa fie apa pentru testoase? Rece, calda, cum? N`am filtru si din astea.Aa, si cum fac sa pun apa? Prin ce procedee trebuie sa treaca inainte sa o pun in acvariu?

Răspuns Câştigător
| AndyAndrey35 a răspuns:

Daca nu iti merge siteul, ia asta

Cum sa avem grija de broastele testoase acvatice

Broastele testoase acvatice sunt de mai multe feluri. Ele sunt reptile, animale cu "sange rece" si au nevoie de multa atentie si ingrijire pentru a supravietui si a fi fericite in captivitate. Inainte de a-ti procura broasca testoasa este bine sa cunosti notiuni diverse despre modul ei de viata si despre conditiile pe care trebuie sa i le creezi.

Temperatura
Temperatura necesara fiecarei specii de broaste acvatice in parte poate fi depistata prin observarea broastei testoase: la temperaturi mici broasca testoasa devine apatica si nu mai mananca. Temperatura care ii prieste cel mai bine broastei dumneavoastra este temperatura la care manaca bine, dar nu este superactiva. Majoritatea broastelor testoase se vor acomoda la teperaturra camerei, dar cele care provin din zonele tropicale vor avea nevoie de o sursa de incalzire suplimentara. Daca tineti broastele intr-o piscina sau un acvariu exterior trebuie sa le asigurati constant o temperatura constanta, apropiata cu cea a mediului lor de viata natural. Aveti in vedere ca temperatura aerului sa nu difere mult de cea a apei.

Acvariul pentru broastele testoase
Daca va cresteti broasca testoasa in interior cel mai recomandat este un acvariu de sticla. Cu cat broastele testoase sunt mai multe cu atat acvariul trebuie sa fie mai mare. Daca aveti pui de broaste testoase cumparati un acvariu mai mare, sau aveti in vedere sa-l schimbati pe cel initial cu unul mult mai mare cand broscutele testoase vor creste. Daca preferati sa tineti broastele testoase afara o piscina din ciment neted este ideala. In orice caz, evitati suporturile din metal, care ar putea sa va raneasca broastele testoase. Puteti adauga acvariilor acoperisuri, filtre si plante. Cel mai de indicat ar fi sa nu puneti nici un asternut pe fundul acvariului, pentru ca va fi foarte greu de curatat. Daca totusi doriti sa folositi un asternut fiti sigur ca este non toxic, non abraziv si nu poate fi inghitit de broastele testoase. Apa nu trebuie sa fie foarte adanca, dar trebuie sa fie macar de 2 ori cat inaltimea broastei testoase. Apa ideala pentru broastele testoase este apa de ploaie. Daca nu puteti aduna astfel de apa lasati apa sa se decanteze timp de 8 ore si apoi folosit-o pentru acvariu. Aveti in vedere sa oferiti neaparat broastelor testoase o suprafata destul de mare in acvariu in care ele sa poata iesi din apa si sa se usuce la soare. Este bine ca si broastele testoase aflate in acvarii din interiorul casei sa poata beneficia de lumina directa a soarelui.

Lumina
Lumina solara este necesara pentru sanatatea broastelor testoase. Daca e posibil, broastele testoase ar trebui sa poata avea parte de 2 pana la 4 ore de soare direct, la care sa se usuce stand pe suprafata iesita din apa amenajata in acvariu. Lumina soarelui trebuie sa cada asupra broastelor testoase direct, si nu prin sticla acvariului, pentru ca lumina care trece prin sticla isi pierde ultravioletele si nu mai are nici un efect benefic asupra broastelor testoase.

Bazinul broastelor testoase
Daca vreti sa cresteti broastele testoase intr-un bazin exterior trebuie sa alegeti un loc in care sa fie si soare direct, dar si portiuni de umbra. Adancimea bazinului trebuie sa varieze de la zone adanci, la zone mai putin adanci. Nu uitati de suprafetele de teren uscat pe care broastele testoase sa poata iesi la soare. Aveti in vedere si montarea instalatiei de scurgere si a filtrului. Aveti in vedere ca cimentul de la suprafata bazinului sa fie foarte fin, fara suprafete abrazive, si spalati-l bine cu mai multe ape pana sa puneti apa in care vor sta broastele testoase.
Daca doriti sa tineti broastele in bazin pe timul verii aveti in vedere sa le oferiti un acvariu spatios in interior pe timpul iernii. Nu lasati broastele testoase sa stea afara atunci cand este prea frig si constatati ca nu mai manaca si devin apatice.

Cazuri speciale
1. De cele mai multe ori diferite specii de broaste testoase acvatice traiesc bine impreuna, dar este mai bine sa separati broastele agresive de cele nonagresive. De asemenea, nu combinati specii foarte mari cu specii micute si nici specii de broaste testoase care au nevoie de apa de diferite temperaturi.
2. Aveti in vedere faptul ca anumite specii de broaste testoase au preferinte mai sofisticate in ceea ce priveste apa, hrana (broastele testoase de Malaezia mancatoare de scoici vor dori sa manace..ati ghicit..scoici!), iar alte specii, cum ar broastele testoase Matamata nu prea stiu sa innoate.
Trebuie sa va interesati cu atentie asupra caracteristicilor speciei de broaste testoase marine pe care doriti sa le procurati.

Hranirea broastelo testoase
Broastele testoase trebuie sa manance in apa!
Pentru majoritatea speciilor de broaste testoase acvatice o dieta de tipul 3/4 carne si 1/4 vegetabile este o dieta corecta. Alimente pe care le puteti servi sunt: bucati de peste, mancare in conserva pentru caini, hrana uscata pentru caini inmuiata in apa, carne de vita dezhidratata, ficat, inima, rinichi. Cautati in magazine si hrana speciala pentru broastele testoase acvatice. Toate tipurile de hrana trebuiesc maruntite la o dimensiune care sa poata fi inghitita de broastele testoase.

Toate broastele testoase au nevoie de calciu si de fosfor pentru cresterea carapacei. Acestea pot fi adaugate la mancare sau pot fi puse in bazin sub forma blocurilor de calciu sau de fosfor. De asemenea este important sa adaugati in hrana broastelor testoase vitamine. Vitamina A este cu precadere importanta, pentru ca broastele testoase o asimileaza mai greu. In cazul unei diete dezechilibrate oferiti surplus de vitamine broastelor testoase adaugandu-le in mancare vitamine pentru copii pisate.

Hibernarea
Hibernarea broastelor testoase este un fenomen normal atunci cand temperatura incepe sa sacada. Este de preferinta sa incercati sa evitati ca broastele testoase sa intre in hibernare si sa le mentineti o temperatura constanta, la care sa poata fi active tot timpul anului. Daca pastrati vara broastele testoase afara aduceti-le in interior cand observati ca din cauza temperaturii scazute nu mai manaca si devin apatice.

Sexul si imperecherea broastelor testoase
La puii de broasca testoasa este destul de greu de definit sexul. La adulti este destul de simplu: masculii au coada mai lunga, ghearele mai lungi, iar anusul este situat langa marginea carapacei. Femelele sunt mai mari, au coada mai scurta si ghearele mai scurte, iar anusul situat la baza cozii.
Broastele testoase se imperecheaza in captivitate, in apa, dar fiecare specie are necesitati diferite in ceea ce priveste conditiile de imperechere, care pot fi deseori greu de oferit.

Depunerea oualor
In primavara sau la inceputul verii femela gestanta va depune ouale sapand cu picioarele posterioare o gaura in pamant. Daca aveti femele mature in acvariu sau in bazim fiti siguri ca au zone suficient de mari de pamant in care sa-si depuna ouale. Ouale depuse in apa mor imediat. Broasca va acoperi ouale cu pamant si se va intoarce in apa. Nu deranjati broasca testoasa in timpul acestor activitati materne.

1 răspuns:
| AndyAndrey35 a răspuns:

O, funda? Daca spui asa uite :
La broastele testoase, apa trebuie sa fie potrivita, vrei so oparesti? nu, vrei so inghieti? nu, un pic mai calda de cat aia de la robinet.
Daca nu ma crezi uite un site ca nu sunt eu de specialitate dar acestia stiu ca sunt, aici http://www.animale-iubite.ro/......-a62.html, sper ca te-am ajutat!:D

| AndyAndrey35 a răspuns (pentru AndyAndrey35):

Daca nu iti merge siteul, ia asta

Cum sa avem grija de broastele testoase acvatice

Broastele testoase acvatice sunt de mai multe feluri. Ele sunt reptile, animale cu "sange rece" si au nevoie de multa atentie si ingrijire pentru a supravietui si a fi fericite in captivitate. Inainte de a-ti procura broasca testoasa este bine sa cunosti notiuni diverse despre modul ei de viata si despre conditiile pe care trebuie sa i le creezi.

Temperatura
Temperatura necesara fiecarei specii de broaste acvatice in parte poate fi depistata prin observarea broastei testoase: la temperaturi mici broasca testoasa devine apatica si nu mai mananca. Temperatura care ii prieste cel mai bine broastei dumneavoastra este temperatura la care manaca bine, dar nu este superactiva. Majoritatea broastelor testoase se vor acomoda la teperaturra camerei, dar cele care provin din zonele tropicale vor avea nevoie de o sursa de incalzire suplimentara. Daca tineti broastele intr-o piscina sau un acvariu exterior trebuie sa le asigurati constant o temperatura constanta, apropiata cu cea a mediului lor de viata natural. Aveti in vedere ca temperatura aerului sa nu difere mult de cea a apei.

Acvariul pentru broastele testoase
Daca va cresteti broasca testoasa in interior cel mai recomandat este un acvariu de sticla. Cu cat broastele testoase sunt mai multe cu atat acvariul trebuie sa fie mai mare. Daca aveti pui de broaste testoase cumparati un acvariu mai mare, sau aveti in vedere sa-l schimbati pe cel initial cu unul mult mai mare cand broscutele testoase vor creste. Daca preferati sa tineti broastele testoase afara o piscina din ciment neted este ideala. In orice caz, evitati suporturile din metal, care ar putea sa va raneasca broastele testoase. Puteti adauga acvariilor acoperisuri, filtre si plante. Cel mai de indicat ar fi sa nu puneti nici un asternut pe fundul acvariului, pentru ca va fi foarte greu de curatat. Daca totusi doriti sa folositi un asternut fiti sigur ca este non toxic, non abraziv si nu poate fi inghitit de broastele testoase. Apa nu trebuie sa fie foarte adanca, dar trebuie sa fie macar de 2 ori cat inaltimea broastei testoase. Apa ideala pentru broastele testoase este apa de ploaie. Daca nu puteti aduna astfel de apa lasati apa sa se decanteze timp de 8 ore si apoi folosit-o pentru acvariu. Aveti in vedere sa oferiti neaparat broastelor testoase o suprafata destul de mare in acvariu in care ele sa poata iesi din apa si sa se usuce la soare. Este bine ca si broastele testoase aflate in acvarii din interiorul casei sa poata beneficia de lumina directa a soarelui.

Lumina
Lumina solara este necesara pentru sanatatea broastelor testoase. Daca e posibil, broastele testoase ar trebui sa poata avea parte de 2 pana la 4 ore de soare direct, la care sa se usuce stand pe suprafata iesita din apa amenajata in acvariu. Lumina soarelui trebuie sa cada asupra broastelor testoase direct, si nu prin sticla acvariului, pentru ca lumina care trece prin sticla isi pierde ultravioletele si nu mai are nici un efect benefic asupra broastelor testoase.

Bazinul broastelor testoase
Daca vreti sa cresteti broastele testoase intr-un bazin exterior trebuie sa alegeti un loc in care sa fie si soare direct, dar si portiuni de umbra. Adancimea bazinului trebuie sa varieze de la zone adanci, la zone mai putin adanci. Nu uitati de suprafetele de teren uscat pe care broastele testoase sa poata iesi la soare. Aveti in vedere si montarea instalatiei de scurgere si a filtrului. Aveti in vedere ca cimentul de la suprafata bazinului sa fie foarte fin, fara suprafete abrazive, si spalati-l bine cu mai multe ape pana sa puneti apa in care vor sta broastele testoase.
Daca doriti sa tineti broastele in bazin pe timul verii aveti in vedere sa le oferiti un acvariu spatios in interior pe timpul iernii. Nu lasati broastele testoase sa stea afara atunci cand este prea frig si constatati ca nu mai manaca si devin apatice.

Cazuri speciale
1. De cele mai multe ori diferite specii de broaste testoase acvatice traiesc bine impreuna, dar este mai bine sa separati broastele agresive de cele nonagresive. De asemenea, nu combinati specii foarte mari cu specii micute si nici specii de broaste testoase care au nevoie de apa de diferite temperaturi.
2. Aveti in vedere faptul ca anumite specii de broaste testoase au preferinte mai sofisticate in ceea ce priveste apa, hrana (broastele testoase de Malaezia mancatoare de scoici vor dori sa manace..ati ghicit..scoici!), iar alte specii, cum ar broastele testoase Matamata nu prea stiu sa innoate.
Trebuie sa va interesati cu atentie asupra caracteristicilor speciei de broaste testoase marine pe care doriti sa le procurati.

Hranirea broastelo testoase
Broastele testoase trebuie sa manance in apa!
Pentru majoritatea speciilor de broaste testoase acvatice o dieta de tipul 3/4 carne si 1/4 vegetabile este o dieta corecta. Alimente pe care le puteti servi sunt: bucati de peste, mancare in conserva pentru caini, hrana uscata pentru caini inmuiata in apa, carne de vita dezhidratata, ficat, inima, rinichi. Cautati in magazine si hrana speciala pentru broastele testoase acvatice. Toate tipurile de hrana trebuiesc maruntite la o dimensiune care sa poata fi inghitita de broastele testoase.

Toate broastele testoase au nevoie de calciu si de fosfor pentru cresterea carapacei. Acestea pot fi adaugate la mancare sau pot fi puse in bazin sub forma blocurilor de calciu sau de fosfor. De asemenea este important sa adaugati in hrana broastelor testoase vitamine. Vitamina A este cu precadere importanta, pentru ca broastele testoase o asimileaza mai greu. In cazul unei diete dezechilibrate oferiti surplus de vitamine broastelor testoase adaugandu-le in mancare vitamine pentru copii pisate.

Hibernarea
Hibernarea broastelor testoase este un fenomen normal atunci cand temperatura incepe sa sacada. Este de preferinta sa incercati sa evitati ca broastele testoase sa intre in hibernare si sa le mentineti o temperatura constanta, la care sa poata fi active tot timpul anului. Daca pastrati vara broastele testoase afara aduceti-le in interior cand observati ca din cauza temperaturii scazute nu mai manaca si devin apatice.

Sexul si imperecherea broastelor testoase
La puii de broasca testoasa este destul de greu de definit sexul. La adulti este destul de simplu: masculii au coada mai lunga, ghearele mai lungi, iar anusul este situat langa marginea carapacei. Femelele sunt mai mari, au coada mai scurta si ghearele mai scurte, iar anusul situat la baza cozii.
Broastele testoase se imperecheaza in captivitate, in apa, dar fiecare specie are necesitati diferite in ceea ce priveste conditiile de imperechere, care pot fi deseori greu de oferit.

Depunerea oualor
In primavara sau la inceputul verii femela gestanta va depune ouale sapand cu picioarele posterioare o gaura in pamant. Daca aveti femele mature in acvariu sau in bazim fiti siguri ca au zone suficient de mari de pamant in care sa-si depuna ouale. Ouale depuse in apa mor imediat. Broasca va acoperi ouale cu pamant si se va intoarce in apa. Nu deranjati broasca testoasa in timpul acestor activitati materne.