| dragos_ghimp a întrebat:

Cum trebuie sa ma ingrijesc de igiena orala a cainelui meu?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Atata timp cat hranesti corespunzator animalutul cu hrana uscata si oase fierte acestea nu se vor lipi de dantura.Cu cat roade mai mult cu atat si dantura sa va fi mai sanatoasa si ascutita.
Daca are carii poti merge la stomatologul veterinar.
Daca vrei sa ai catel model invata-l sa mestece guma si sa suga bomboane mentolate.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stupida intrebare, cel putin stupid formulata:
"cum trebuie sa MA ingrijesc de igiena orala a CAINELUI". Raspunsul la o asemenea intrebare (verb reflexiv) ar fi: sa nu lasi sa te linga si sa te muste. big grin
Presupun insa ca, intrebarea, pusa corect, se refera la igiena orala a cainelui, cum trebuie facuta curatirea gurii, la care raspunsul meu este:
- se deschide gura cainelui si se tine deschisa cu o mana, din spate, la nivelul incheieturii maxilarului
- se sterge prin tamponare saliva cu o carpa curata, umezita si bine stoarsa
- se curta bine dintii si intre ele cu o periuta de dinti umezit, cu maner lung, fara pasta de dinti
- se clateste usor gura cainelui prin stropire cu apa, eventual folosit un dispozitiv asemanator unei siringi

Bula
| Bula a răspuns:

Stupida intrebare, cel putin stupid formulata:
"cum trebuie sa MA ingrijesc de igiena orala a CAINELUI". Raspunsul la o asemenea intrebare (verb reflexiv) ar fi: sa nu lasi sa te linga si sa te muste. big grin
Presupun insa ca, intrebarea, pusa corect, se refera la igiena orala a cainelui, cum trebuie facuta curatirea gurii, la care raspunsul meu este:
- se deschide gura cainelui si se tine deschisa cu o mana, din spate, la nivelul incheieturii maxilarului
- se sterge prin tamponare saliva cu o carpa curata, umezita si bine stoarsa
- se curta bine dintii si intre ele cu o periuta de dinti umezit, cu maner lung, fara pasta de dinti
- se clateste usor gura cainelui prin stropire cu apa, eventual folosit un dispozitiv asemanator unei siringi

| videoblog a răspuns:

Mai, eu i-am luat din alea de la pedigree, produse carora li se face reclama la tv. dar mergi si la veterinar, ca poate iti recomanda el ceva.

| videoblog a răspuns:

@OldBoy - thanks. chiar nu stiam ca se procedeaza asa.