Întrebare recomandată | andagoth_9923 a întrebat:

Cum trec peste moartea unui animal de companie? Pur si simplu simt ca nu ma pot opri din plans.

15 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu ai ce face decat sa iti ti mintea ocupata, sa faci lucruri care iti place. Totul se vindeca in timp, da-i timpului timp.

| anonimg a răspuns:

Noi nu trebuie sa ne atasam atat de mult de animale. Este bine sa tinem la ele ca asa ne invata si Dumnezeu.
Trebuie sa te gandesti ca este totusi un necuvantator. Oamenii isi pun tot sufletul si sufera enorm chiar si dupa o jucarie. Sentimentele trebuiesc stapanite de ratiune; si vom face aceasta daca vom privi lucrurile prin ochii lui Dumnezeu.

| Sociopat a răspuns:

Trece de la sine.Plansul face parte din procesul de vindecare.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Ce era animalutul tau? Si mie Mi.a murit acum cativa ani o pisicuta si abia la 1 an de la moartea sa mi.am luat altul (pe care il iubesc mai mult decat pe pisica). Incearca sa nu te mai gandesti la animalut, fa lucruri care sa.ti distraga atentia, iesi cu prietenii, de ex... Ia.ti animal tot de tipul fostului, dar sa fie cat mai diferit si bineinteles la nume ca altfel nu.l vei uita toata viata!

Răspuns utilizator avertizat
| AdycuThebest a răspuns:

Cred ca daca ti.ai lua alt animal de companie vei trece mai usor peste asta...

| 03Didy03C a răspuns:

Te inteleg! Mi-a murit motanelul acum 1 an si simteam ca totul s-a sfarsit :'( Treci peste moartea lui cu timpul gandindu-te ca poat e intr-un loc mai bun! Nu trebuie in niciun caz sa iti iei acum un alt animalut de companie si nici nu se pune problema sa ii pui acelasi nume. Pentru ca vei simti pur si simplu ca nu e animalutul tau vechi. eu iti recomand sa iti iei un animal nou abia dupa 5-6 luni dupa moartea prietenasului tau si sa fie tot pisica\caine\rata laughing Nu mai plange dupa un animalut care te iubeste si nu vrea sub nicio forma sa te vada suferind. Gandeste-te cand plangeai din alt motiv si venea langa tine si era trist! Eu pot spune ca m-am refacut complet dupa un an pentru ca nu eram trista ci distrusa stiind ca il am de la 6-7 anisori. Mi-am luat alta pisicuta tot baietel si i-am schimbat numele, are un alt comportament! Succes!

| Anonimă1666 a răspuns:

Te înțeleg perfect.Mie mi-a murit cățeaua de 6 ani. crying Sfat : Ia-ți un alt animal de companie, sa fie acelasi animal, daca e caine sau pisica sa fie aceeasi rasa si sa ii pui numele fostului animal.Să uiți de durere. Fundiță? :c

| laurthelegend a răspuns:

Cumpara-ti un animal asemanator, el te va face sa uiti animalul ce ti-a murit

| Youth a răspuns:

Buna!
Cum poti trece? E simplu: Incarcandu-te cu energie pozitiva. Moartea e inevitabila si la urma urmei, toti vom deceda. Da, este un subiect destul de delicat, insa trebuie sa constientizezi ca moartea face parte din ciclul de viata a fiecarei fiinte, fie om, fie animal de companie, fie insecta.

| Biaa2401 a răspuns:

Stiu cum este. Am avut multe animale si unele dintre ele au murit si am plâns foarte rau crying părerea mea este ca mai bine încerci sa nu te alimentezi cu energie negativă si sa te gândești la altceva

| RobertML a răspuns:

Incearca sa il inlocuiesti

| claudiu6478 a răspuns:

Pai si mie mi-a murit oisica dar dupa un timp vei uita finca o sa ai alte griji dar o sati mintesti de el

| Valerici4 a răspuns:

Te inteleg si eu am patit asa ceva.Dar totusi nu ma pute-am gindi la nimic de cit la animalul meu decedat.Si deci cineva me-a recomandat sa incerc sa ma distrag de la asta, sa-mi gasesc ocupati si poate o sa ma ajute.Deci si eu vreau sa-ti spun si tie asta sper sa te ajute, succeshappysad

| Razveh a răspuns:

Laba.