| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati mai patit sau poate din intamplare este pe aici vreun medic veterinar as vrea sa ma ajutati, va rog! Acum cateva ore i-am facut catelusei mele al treilea vaccin mai exact CANVAC DHPPi, doar ca in drum spre casa a vomat in masina si cand am ajuns acasa a inceput sa tuseasca ca si cum ar fi avut din nou acea stare de voma.Mie zilele astea mi s-a parut putin racita adica stranuta si ii cam curgea nasul, i-am spus asistentei ca medicul nu a fost acolo, s-a uitat nu controlat si a spus ca nu are nimic.Aceste reactii pot fi de la vaccin? Ati mai patit asa? Cu primele nu am avut niciun fel de problema dar acum chiar nu stiu ce sa-i fac si mi-e teama sa nu fi fost racita si acum sa-i fie rau.Ce pot sa-i fac in situatia asta?

Răspuns Câştigător
| Bizzle a răspuns:

Hey.
Păi toţi câinii după vaccin sunt slăbiţi nu au chef de nimic mai pe scurt. De vomă nu te îngrijora per moment dacă îţi vomită mâncarea înseamnă că nu a digerato sau regurgitează aşa făcea al meu când era mic, regurgita. Încearcă la alt medic veterinar care săţi spună exact ce are. Aici noi ne putem da cu părerea aproximativ. Ăsta e sfatul meu. Succes!

| SSophie a răspuns (pentru Bizzle):

Da sunt bine venite si parerile, iar la ora asta nu mai pot gasi pe nimeni, tocmai de aceea am apleat la ajutorul vostru...Merci!

10 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Dupa vaccin sunt mai somnolenti, poate a vomat din cauza masinii.

| Kukiux a răspuns:

Trebuia sa ii ia temperatura inainte de vaccin

| SSophie a răspuns (pentru Kukiux):

Da posibil, s-a uitat la ea ca un simplu trecator pe strada, tocmai din cauza asta cred ca o sa-mi schimb medicul. Oricum merci...

| tavi555 a răspuns:

Poate este un pic racită, dar poate are o alergie la vaccinul ala. Mai bine du-te la veterinar si făi un test cațelusei(test la ce este alergica). Apoi verifica ce contine vaccinul(pe internet, sau chiar sa te dusi la veterinar). Daca are alergie, existe o injectie care o scoate din "criza". Daca este racita, du-te la veterinar si trateaz-o. laughing

| SSophie a răspuns (pentru tavi555):

Da si vrei sa-ti spun parerea altor veterinari, cunostinte la care nu pot ajunge? Mi s-a recomandat antibioticul uman, sau paracetamolul, dar de unde as putea sa stiu cat sa-i dau ma refer la doza, nici nu stiu am impresia ca si veterinarii sunt din ce in ce mai slab pregatiti poate e doar parerea mea...

| tavi555 a răspuns (pentru SSophie):

Daca vrei bsa-i dai ceva uman, da-i peracetamol: 1 sfert de pastila odate la 24 ore(sau o data pe zi). Crede-ma ca si eu am avut o catelusa si i-am dat.
AAAAAAAAAAA si să nu uit mi se pare ca nu are voie sa bra lapte.(nu stiu sigur la paracetamol).

| SSophie a răspuns (pentru tavi555):

Nu stiu mi-e teama sa incerc sa-i dau, mai ales ca astazi e un pic mai vioaie... Oricum mersi mult!

| adialinagiany a răspuns:

Nu`mi dau cu parerea! Paiiiiiiii ce vomita? Daca mi-ai spune ti-as spune. Daca vomita ce mananca iti pot spune, iar daca a nu spune-mi. Poate te ajutt!:happysad Bafta! Spune-mi ce vomita!

| SSophie a răspuns (pentru adialinagiany):

Pai a vomitat manacarea, ma gandesc ca poate astazi este din cauza ca i-am schimbat si mancarea am trecut-o pe pedigree mi s-a mai intamplat o singura data sa vomite dar era intre vaccinuri dar atunci nu a avut nimic, in schimb acum nu se simte prea bine, dar oare chiar nu este bun pedigree-ul pentru ca dupa ce i-am cuparat-o am aflat ca nu ar fi atat de buna ci doar reclama este de ea.