| DenisIonut01 a întrebat:

Daca iau pui de papagal de la o varsta foarte frageda daca nu mai are parinti langa el mai invata sa zboare? si daca raspunsul e da, atunci daca il duc pe afara binenteles dupa ce sa obisnuit cu mine sunt sanse sa il pied forever?

Răspuns Câştigător
| Alecsander98 a răspuns:

Da, va intavat sa zboare. Daca vei reusi sa-l atasezi foarte tare de tine incat sa stea numai pe tine ar fi sanse sa nu zboare dar se poate intampla orice, poate sa se sperie etc.
Ti-as recomanda ceva, dar nu este bine, ai putea sa-i tai aripile si atunci nu va putea zbura si va sta doar langa tine dar aceasta metoda nu ti-o recomand. Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| Raluuu a răspuns:

Imi place ca ai premiat un raspuns probabil in necunostiinta de cauza.
Un pui de papagal in principiu nu il poti gasi in Romania, la noi, cel putin in magazinele de animale se face afacere doar, iti poate da orice -tu crezand ca e pui.
Un papagal ca sa fie bland trebuie sa fie crescut de mana (prin Ungaria se gasesc) si o specie destul de inteligenta (Jako, Aratinga, Ara, Cacadu ) + un pret destul peste 700 de lei.

| DenisIonut01 explică (pentru Raluuu):

Pe mine m-a interesat daca invata sa zboare chiar daca a fost luat de mic de la mama. Ce ai raspuns tu acolo e aiurea... sa ma rog nu ma refeream la specii mari ci la agaponis sau nimfa.

| Raluuu a răspuns:

Esti foarte amuzant. cred ca nu ai avut niciodata nici macar un perus.
1. Bafta sa gasesti undeva in Romania un agapornis sau o nimfa crescuta de mana laughing
2. Probabil, de fapt sigur nu ai de gand decat sa chinui acea pasare. In comentariul anterior ti-am explicat ca ai nevoie de o pasare inteligenta.

| Sup3rN0va a răspuns:

Poi tot ce conteaza e sa manance snigur ca sa poata traii. Daca da cu zboru nu e problema va invata cu timpu dar cum zice si Alecsander98 trebuie sa se ataseze mult de tine desi n-a mentionat ca se ataseaza greu in cel mult 1 an ca sa fie asa obisnuit cu tine sa nu plece daca il iei afara.
E destul de greu dar partea buna ca nu trebuie sa faci mare lucru trebuie doar sa ti puiu liber din cusca si cu timpu va veni pe cap,mana, umar, etc., va vorbi, se va obisnui cu tine si abia atunci poti incerca ce vrei tu cu afara.

| Mişuuu a răspuns:

Da il poti pierde. dar poti sa il scoti pe balcon in cusca. am avut si eu papagal si asa faceam mereu si s-a obisnuit cu mine si apoi i-am dat drumul prin casa.
P.S : daca vrei sa se invete cu tine mai repede, dai mai multa atentie

salut