| NicuR a întrebat:

Dacă în colivie am doua femele de peruș ele pot depune oua chiar dacă nu vor fi fertile? Întreb ca am un peruș cu nările albastru spalacit cu tenta de maro și din ce informații am înțeles ca acestea sant schimbările hormonale la femele. Am doi peruși unul știu sigur ca este femela dar cel descris mai sus eu am crezut ca este mascul dar din câte am citit nu știu ce sa mai cred. De aceea întreb dacă femelele de peruș pot depune oua fără sa se imperecheze.

1 răspuns:
| crysty1222 a răspuns:

Da, eu am avut femela perus si facea oua si fara sa se imperecheze, doar ca nu sunt fertile.