| username2468 a întrebat:

Dacă o persoană locuiește la apartament, are voie să și ia un câine de talie mare?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu priveste pe nimeni daca ai sau nu spatiu suficient in apartament, pentru un caine mare, asta este doar problema ta!
Devine o problema reala, daca acel caine latra sau musca vecinii, ori daca este lasat pe scara, fara botnita.
Dar, atata vreme cat il tii in casa si nu latra, chiar nu are voie nimeni sa se lege de cainele tau.
Eu am observat ca, cainii mici sunt de multe roi mult mai galagiosi decat cei mari, pentru ca sunt isterici.
Dar legea nu se aplica la marimea animalului de casa, ci la zgomotul si mizeria pe care animalul il face, in spatiul comun al blocului sau zgomot in casa, deranjand vecinii.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ești proprietar e fix problema ta, dacă ești chiriaș depinde de proprietar

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat acel caine nu latra sa deranjeze vecinii, da, are voie sa-si ia ce doreste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă are acordul celorlalți locatari.

| alina2k18 a răspuns:

Da, de ce nu?

| romeo78 a răspuns:

Nu este voie dacă nu este spațiu suficient, căci cu cât este mai mare câinele, cu atât mai mult are nevoie de spațiu pentru mișcare, joacă. Iar, lătratul poate însemna frustrare, incomodare.
Nu chinuiți câinele într-o cutie de chibrituri!
Un câine de talie mică, o pisică, hamster?, porcușor de guineea, pot fi animal de companie!

| ancaval a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare de Korea de nord.
Doamna puteti, a murit ceausescu

| Patronu1 a răspuns:

Pai normal ca da, nu te lua după toată lumea care zice ca îl chinui. Eu stau la 2 camere și am un husky și un lup, dacă îl plimbi de 2 ori pe zi minim nu ai sa ai probleme cu el. Problemele apar dacă nu îl plimbi de minim 2 ori sau dacă iei un câine care a stat toată viata liber în curte (adică nu în lant) și îl bagi în apartament, dar chiar și atunci se adaptează. Un prieten de al meu are un ciobănesc carpatin de 75 de kile în apartament, iar o fosta profesoara a fratelui meu o are pe sasha, o femela de ciobănesc de Asia Centrală de 130 de kile la garsoniera, un exemplar superb. Multa bafta!