| Meggie a întrebat:

Dau funda :*! Vreau sa imi cumpar un pui de husky, dar nu vreau sa risc sa cumpar un metis! Cum fac diferenta intre un husky pur si un metis?

7 răspunsuri:
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. O sa incep cu inceputul.
@Cateluuus, este doar Husky Siberian, sau Malamut de Alaska. Nu exista Husky de Alaska.
@HighDefinition, pedigree-ul nu il fce cine il cumpara, ci canisa respectiva. Ca sa aiba puiul pedigree, trebuie si parintii si bunicii sa aiba si tot asa. Trebuie sa mearga la expozitii (parintii), sa aiba drept de monta si multe alte criterii.
@Maggie, o rasa canina se cunoaste doae daca are acel act, numit 'pedigree'. In rest, toti sunt metisi...

| cateluuus a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Http://www.google.ro/......Http?/url
Atunci ce rasa e asta?

| DenissaRoxana a răspuns (pentru cateluuus):

Imi pare rau sa te anunt dar aceasta rasa nu exista. Sunt doar doua tipuri de Husky.
- Husky pitic (Klee Kai de Alaska)
- Husky Siberian.
Daca cauti pe internet 'Husky de Alaska, o sa observi, ca de fapt, este cel Siberian. Interesant articolul acela, pacat ca nu este adevarat.

| cateluuus a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Si Mackenzie river husky?

| DenissaRoxana a răspuns (pentru cateluuus):

Si el pe acolo, l-am uitat.
Oricum, important este sa isi cumpere un caine cu pedigree, ca sa fie sigura ca este Husky. M-am interesat si 'Husky de Alaska' nu exista. Daca esti sigur ca exista..imi poti arata o poza?

| cateluuus a răspuns:

Exista niste criterii, o clasificare care te ajuta sa-ti dai seama. Inainte sa iti arat care e aceasta clasificare trebuie sa mentionezice husky vrei adica siberian sau de alaska...

| HighDefinition a răspuns:

Cea mai usoara cale este sa-i faci Pedigree.