| anonim_4396 a întrebat:

De 4-5 zile, in fiecare seara, la ora 23 fix, incepe o pasare sa cante la geamul meu, dar nu reusesc sa o vad niciodata. Ma poate lamuri cineva ce fel de pasare este asta? Face foarte urat, pare ca urla efectiv foarte enervant si apoi parca se linisteste si ciripeste frumos. Sunt sigura ca nu sunt doua pasari. 5 minute dureaza si nu mai da niciun semn până urmatoarea noapte. Nu stiu cum sa explic mai bine de atat.
Ce pasari urla si apoi ciripesc?

Stau langa o poiana, daca are vreo relevanta.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cucuvelele.Știu cum e, și eu am două specimene de-astea, și mie așa mi-s „de dragi" numa că le-aș vedea mâncate de pisici laughing).
Popular se zice că ele vestesc moartea, în sensul că, unde cântă cucuveaua cineva va muri.Prostii mitologice.De era așa la cât mi-o câtatat cucuveaua la jam trebuia să fiu mort de 5 ani laughing))
Succes

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Bunicul meu e de doua luni la pat si ne asteptam sa moara oricand, cand i-am descris mamei cum face pasarea asta si am intrebat-o ce o fi, mi-a zis: "moartea". laughing
Nu cred in chestii de genu, dar acum mi se pare foarte creepy.

4 răspunsuri:
| BuffaloSoldier a răspuns:

Eu stiam ca bufnita urla cateodata, dar de ciripit nu stiu...

| Alex11403 a răspuns:

De unde vrei sa știm noi ce ciripeste la geamul tau?

| anonim_4396 explică (pentru Alex11403):

Credeam ca se subintelege ca intreb doar oamenii care cunosc pasarile sau au mai fost in situatia asta, avand in vedere ca am DESCRIS cum face.