| iulyana a întrebat:

De vreo 2 zile prin pomii de langa geamul meu...tot canta 2 pasari. Si problema e ca ele canta noapte dupa 22:30 si ele tziuie...stiti cum face un ambalaj de bomboana cand trageti de el si suflati? Se aude un tziuit. Eh, asa fac si pasarelele astea. Mi-a fost frica sa ies pe geam sa ma uit Tziuitul lor ma cam sperie. Stiti cumva despre ce pasare este vorba?

2 răspunsuri:
| mikkhhell a răspuns:

Sunt bufnite, fac asa pentru ca este perioada lor de imperechiere si in acest mod comunica partenerii intre ei.

| SeNyS a răspuns:

Mda, vara trecuta cand stateam afara pana mai tarziu, se auzeau niste pasari cu un sunet, asa, mai infricosator sa zic...sunt doar si niste pasari de noapte, stai linistita! pupici:*