| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

De ce pestii mei de acvariu nu sunt activi (stau intr-un loc)(si nu-s morti)doar cand le dau de mancare? stau pe fund la acvariu.

11 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Ce pesti ai, cati, ce acvariu, cum il intretii?
Daca vrei poti da add la akka04 si vorbim mai multe pe mess.

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru akka4):

Am zebre xipho si guppy

| akka4 a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Rasele pestilor ar fi ok... Nu sunt prea pretentiosi, si nici agresivi cu alte rase de pesti.
Cati litrii are acvariul in care ii ti? Cati pesti ai din fiecare rasa?
Trebuie sa ai obligatoriu filtru. Poti lua si compresor de aer, dar daca ai filtru este ok. Ai substrat in acvariu? plante?
Spune mai multe detalii despre acvariu si modul de intretinere... tongue

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru akka4):

Am 16 l 5 xipho 2 zebre 3 guppy si 2 sanitari

| akka4 a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

In primul rand, ai foarte multi pesti (12pesti la 16l apa), daca mai ai si substrat, nici nu raman 16l.
Iti mai trebuie un decor; zebrele au nevoie de decor, chiar si xipho si guppy. daca nu au plante, sau diverse obiecte (depinde cum iti place sa il decorezi), pestii nu se simt in siguranta; deci vei avea pesti tristi si stresatiwinking
Daca ai deja decor, filtru, substrat si incalzitor, iar pestii sunt tot tristi, este din cauza acvariului foarte mic si suprapopulat

| akka4 a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Poti face o poza la acvariu?

| XatomisX a răspuns:

Poate nu au loc si sunt multi in bol eu am doar un peste intr-un bol laughing si are 1 an jumate si este foarte vioiwinking

| Sup3rN0va a răspuns:

Probabil nu au destul spatiu si asta i determina sa nu mai faca nimic.
Sunt mai multe cauze... daca vrei sa se comporte cat mai normal trebuie sa aiba un mediu cat mai asemanator cu cel din natura.

Răspuns utilizator avertizat
| pisicuti a răspuns:

Asa-s ei! asa e firea lor!

| dana8 a răspuns:

leai dat vreodata vitamine( pentru pesti) normmal... daca nu incerca. si o sa vezi ce bine oo sa se simta