| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

pestii mei de acvariu nu sunt activi de loc azi care o fi probleme? nu prea innoata cum o fac de obicei.are legatura ca le-am schimbat apa? ca alta data nu au facut asa.

7 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Apa prea rece..cum zic si cei de sus.Nu uita dupa ce le schimbi apa, las-o intr-un vas ceva 2-3 ore sa se lase cloru.

| Tynnna a răspuns:

Poate le-ai pus apa prea rece si au avut vreun soc si sunt amortiti..eu cand le schimbam apa, ii luam cu tot cu putina apa din acvariu si ii puneam intr-un borcan. apoi, dupa ce acvariul era curatat cu o periuta si puneam apa noua, luam borcanul si il asezam in acvariu (plutind) pana cand si apa din borcan ajungea la temperatura celei din acvariu. Apoi rastornam borcanul si gata. Mi s-a intamplat si mie sa pun apa prea rece si sa stea bietii pesti nemiscati aproape, dar le puneam niste apa fierbinte, cu grija sa nu ii frig si la fel sa nu ii incalzesc prea tare, si isi reveneau imediat. acum...eu nu sunt experta, dar iti spun cum am facut eu.

| Onio a răspuns:

Daca le-ai schimbat apa, aici intervine temperatura apei. Nu sunt asa de activi deoarece ai pus apa mai rece si sunt mai amortiti. Asta in cazul in care nu ai spalat cu detergenti acvariul, si nu ai clatit bine acvariul, si s-au intoxicat.

| Lolll a răspuns:

Ai spalat acvariul cu detergent inainte sa pui pestii in acvariu?

| Lolll a răspuns:

Pentru ca poate nu ai limpezit bine acvariul dar dupa cum am facut si eu acum cativa anii o sa isi revina pe maine sau o sa moara 1 sau 2 dintre ei!

| MoneyChannel69 a răspuns:

Probabil sunt obositi sau sunt speriati ca le-ai schimbat apa.Bafta