| amy3semj1405 a întrebat:

De ce pisicile nu inoata? Nu le place apa sau le e frica sa nu se scufunde? Am vazut cateva reportaje cu pisici care inotau si le placea apa. si atunci care e problema lor? Si inca ceva e adevarat ca daca pisicilor le intra apa in urechi pot sa moara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece "apa" lor adica saliva ca spun asa e potrivit de calda si potrivita de rece.Niciodata apa noastra nu o sa fie perfect de calduta si perfect de rece.Si da, daca le intra apa in urechi pisicilor pot muri

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu le place apa pentru ca le confera o senzatie neplacuta. Au o teama constanta de apa.

http://www.animalutze.com/articole/pisici-teama-apa.php

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sunt putine pisici care agreeaza apa ( nu cea din cutiuta lor ). Daca sunt invatate de mici la chiuveta s-ar putea sa le placa. Am avut una asa, dar era american shorthair si astea se impaca si cu apa si cu toate animalele. Se sperie de apa. Daca vrei sa le speli cred ca cel mai bine le tii de ceafa. E un loc de care daca le apuci parca amortesc instant big grin Nu mor daca le intra apa in urechi, dar pot raci, ca si oamenii. Sa stii ca sunt si destui caini care fac urat la apa.

| User a răspuns:

Ia arunca o galeata de apa pe o mata sa vezi cum facelaughing. Deci, prima varianta.

| DianaLostInDreams a răspuns:

In general pisicilor nu le place apa si nici sa mearga prin apa cand ploua afara si se face noroi.

| akatsuki a răspuns:

Bine...recunosc ca la capitolul asta pisicile sunt tare ciudate.Habar n-am care e faza cu apa. pisicile se spala singure, oricum. cred ca tine de fiecare pisica in parte. si. nu cred ca a murit vreo pisica daca i-a intrat apa in urechi. probabil, in cel mai rau caz s-a ales doar cu o raceala

Răspuns utilizator avertizat
| lifeistough a răspuns:

Pentru ca se spala singure. Nu le-ai vazut?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La pisici la place sa le magai, sa stea la caldura, si urasc apa la nebunie

| felix2007 a răspuns:

Inoata! Nu le place apa decat daca sunt invatate de mici la baita. Daca le intra apa in urechi fac infectie plus ca le afecteaza auzul si se scarpina si tot isi scutura capul incercand sa scape de asa zisul dop. Tu cum te simti daca patesti asta si nu reusesti sa-ti scoti apa din ureche timp de o saptamana? Cu urechea aia nici nu mai auzi bine si nu mai ai nici directia buna, adica nu mai mergi drept si iti faci si rana cu fel de fel de betisoare.

| Danielita_4295 a răspuns:

Pai ele nu inoata deoarece ele se uda si blana lor la fel. Cand eram mica am bagat un pui de pisica in apa si nu a fost foarte bine! Si da mor daca le pui apa in urechi! Ai grija de pisica!