| a1doru a întrebat:

De ce toata lumea vrea sa-si ia numai caine sau pisica "de rasa"[bine, si eu mi-am luat "lupanul" de la o canisa din elvetia, dar a fost ceva conjunctural]. am vrut un motan "negru corb", si am luat un pui de maidanez care "corespundea". e senzational! animalele de companie sunt toate la fel.depinde cum sunt crescute si educate.singurul lucru care le deosebeste, este snobismul omului.ps.o intrebare:de ce, la circ, toti cainii, sunt de rasa "maidaneza"?rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| Ioana103 a răspuns:

Toata lumea vrea caine de rasa doar din mandrie,cand ies pe strada sa se minuneze lumea de ce caini frumosi au,in schimb la tara nu ai sa vezi prin curti caini de rasa in lant, pe la tarani si oameni batrani, decat la cei care au ceva bani.Eu de exemplu,in primul rand,am cautat mult,pana am gasit, un caine din rasa cane corso, din alte motive.Am vrut un caine de talie(cat se poate de mare),daca iau un maidanez pui de pe drum cine stie cat se face, ca unu matur in niciun caz nu as lua, nu risc sa fiu muscata.In al doilea rand vreau un caine de paza deoarece stau la curte si pe cane corso l-am gasit paznicul perfect(protector cu familia,neincrezator si,,poate'' agresiv cu strainii),fiind si te talie mare, o sa imi reeduc vecinii sa sune la poarta, nu sa intre ca la ei acasa.Deci pana la urma alegerea uni caine depinde si de nevoile omului.Mentionez ca pe langa un alt cane corso,am avut numai maidanezi si nu mi-au facut nicio problema si i-am iubit tare mult si au fost si frumosi.Iar la pisici nu ma bag, nu imi plac, nu am mai avut de ceva vreme.

8 răspunsuri:
| a1doru explică:

@andarock.multumesc pentru osteneala.@DianaScorpio.esti in eroare. pisica nu e nici mandra,nici capricioasa.e o chestiune de caracter, care o face sa fie ''carismatica''.cel care crede ca pisica lui ''il iubeste'' se insala amarnic. pisica vede, in cel pe langa care se ''linguseste'', nimic mai mult decat o strachina cu mancare sau o ''conserva cu ficat sau thon''rolling on the floor

| Andarock a răspuns:

----> Toata lumea vrea un animal de companie deoarece ei sunt cei mai buni prieteni ai omului. Daca te tradeaza prietenii, cainele/pisica ta va fi langa tine! happy

---> La circ sunt catei maidanezi deoarece sunt mici, draguti, nu sunt foarte scumpi, jucausi, prietenosi si dresorii ii invata repede smecherii pentru spectacol. happy

---> Ma bucur ca te-am ajutat! :::

| DianaScorpio a răspuns:

Animalele de companie nu sunt toate la fel. Nu poti compara cainii, pisicile sau perusii intre ei (toti fiind considerati animale de companie). Pisicile sunt mandre si capricioase, si nu le place sa aiba stapan. Niciodata o pisica nu va fi asa de recunoascatoare ca si un caine. Apoi, nu poti iesi la alergat cu o pisica, cu un caine da (ok, conteaza si rasa, dar ai prins ideea sper). Iar de perusi...sa nu mai vorbim. In afara de a-i invata sa stea pe tine si mai 2-3 lucruri, nu ai ce sa faci cu ei. Animalele de companie nu sunt toate la fel. Iar faptul ca toti vor caine sau pisica, e o chestie de preferinte. Mie de exemplu nu mi-ar trebui niciodata o pisica, tocmai pentru ca e mandra si capricioasa, nu e recunoscatoare si nu ii place sa aiba stapan. Un caine in schimb, mereu mi-am dorit.

| DianaScorpio a răspuns:

A1doru
Corect, cam aia vede o pisica in stapan...motiv pentru care mie nu imi plac.

| MisteryM a răspuns:

Ca ashai viata`big grinbig grinbig grin

| AllesSy a răspuns:

Ba bine ca nu, pisica mea de la tara este la fel de buna ca un caine pentru ca ea nu a crescut in celee mai bune conditi si nu a fost rasfatata ca altele pisici de la bloc ia nu m-a muscat si zgariat nici odata si nci no sa faca asta.Pe alta parte pisica mea de aici este fitoasa si mofturoasa toata ziua vrea sa fie mangaiata numai atunci cand doarme si vrea sa stea in locuri confortabile ori in pat ori pe masa ori pe linoleu (si Da aveti dreptate).

| fayreh a răspuns:

Ca sa nu dea bani pe caini de rasa laughing. Sunt de acord cu tine :"singurul lucru care le deosebeste este snobismul omului". Si eu am o pisica maidaneza, tot neagra, pentru ca intotdeauna mi-am dorit o pisica de bombay, neagra, cu pernitele si nasul negru.cu blana lucioasa si ochii galbeni. Iar Molly, care e maidaneza e la fel :X. Si pana la urma, daca esti iubitor de animale si iti doresti un caine sau o pisica, nu trebuie sa fie neaparat de rasa. Unii oameni ar trebui sa invete ceva de la aceste fiinte!

| DianaElena99 a răspuns:

Sincera, eu as vrea un cimpanzeu laughing dar multi vor animale de rasa deoarece sunt mai populare, eu am pus o intrebare in legatura cu animale de rasa! Si chestia cu circul, nu stiu sa ti`o raspundbig grin.