| nudauhatepwp a întrebat:

De ceva timp cainele meu vomita in fiecare zi, tremura si se ascunde prin dulapuri sau pe sub masa si este distant, are burtica si pielea roșie și nu prea mai mananca. L am dus la veterinar acum cateva zile si i-a facut niste injectii dar tot nu se simte mai bine. Suntem toti foarte ingrijorati iar veterinarul nu ne prea zice nimic despre ce ar trebui sa facem. Mentionez ca el mananca doar pui fiert si bobite pentru caini. Ma puteti ajuta cu un sfat?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i niste 2 capsule de carbune medicinal dimineat si 2 seara inainte de mancare, ca-i face bine impotriva intoxicatiei aliementare si chiar a otravurilor.
Culca-l la cladura ca-i psoibil foarte rau.

Elimina bobitele ca pot fii vechi, mucegaite sau expirate si atunci ii fac foarte rau.
Da-i carne proaspata, macra, de pui fara oase, sau vita (nu porc, NU oase)_

| dullcat a răspuns:

Imi pare rau, cred ca sunt unele cazuri in care nu mai poti face mare lucru, iar sfaturile nu vor ajuta mai mult decat ce stie un medic veterinar. Experienta urata pe care o descrii aici a trait-o si una din pisicile mele.Nu cred ca e nevoie sa spun cum s-a terminat, in ciuda perfuziilor si injectiilor facute cam timp de o saptamana in care am tot mers la cabinet.

| anonimg a răspuns:

Un animal de companie trebuie considerat ca și un copil. El suferă și nu poate să vorbească; el depinde de cei care au grijă de el. De aceea recomand insistent ca oricât de mult și-ar dori copiii animale de companie, ei să nu și le i-a, pentru că acestea nu sunt păpuși.
Mergi cu el la alt medic veterinar, chiar dacă acesta se află în alt oraș. Tratează-l ca pe propriul tău copil. Stăpânul este responsabil înaintea lui Dumnezeu pentru viața și sănătatea ființelor ce și le-au luat în grija lui.
Carnea crudă este mortală pentru animalele domestice. Ea duce la probleme cu rinichii la câini și pisici. Nefunctionarea corectă a rinichilor duce direct la moartea necuvântătoarelor.

| haileewatson a răspuns:

Schimba veterinarul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba alimentația și da-i sa mananca mai variat! Și cred ca ar trebui sa schimbi și veterinarul! Mergi la cel mai bun!

| elenafitosica a răspuns:

Du te la alt veterinar. Chitrosule!

| NikiNikisor a răspuns:

Buna, cățelușul are făcută o analiză pentru paraziți intestinali? Daca nu este tratat la timp va murii, eu te sfătuiesc sa mergi sa ii faci niste analize sa vezi cu exactitate ce are.
Te pup!