| Melyssuka a întrebat:

De la ce se formeaza capusele [ pe animale ] si de ce? Si de ce este capusa mare si mica si mijlocie? detaliati-mi va rog!

Răspuns Câştigător
| KeshaTikTok a răspuns:

M-a externat pe 23iulie, iar pe 29iulie era ziua mea de nastere, si atunci m-a apucat durerea de stomac, pentru ca am baut 2paharele de sampanie acidulata pentru copii, eram foarte sensibila.
Pentru ca m-a apucat durerea aia nenorocita, la spital, - de care ti-am zis mai devreme -, si de acolo am plecat cu ambulanta la Grigore Alexandrescu ca nu avea ce sa imi faca aia de la Bals, nu stiau ce...

Intelegi?

Asa ca fii foarte atent, sa nu te muste, ca stiu prin ce am trecut.

Boala se manifesta diferit de la om la om.
Eu am facut pareza pe partea stanga, pentru ca mi-a ajuns la creier, si am facut pareza, nu mi se mai misca partea stanga a fetei.
Si am urmat un tratament cu ceara de parafin:
-luam ceara si o puneam in ibric
-o incalzeam pe aragaz
-o lasam sa se raceasca putin
-si fierbine o puneam pe fata
Si mai faceam...cu diferite creme pentru fata, pe fata si masam, imi facea mama, Dana si Petra [ matusile ].
Este greu!
Si cu atatea intepaturi...ai mare grija, ca nu-i de joaca!

| SmRpT a răspuns (pentru KeshaTikTok):

Doamne fereste! cu lucrurile care le-ai spus tu aici nu-i de gluma! n-am "intalnit" capuse pana acum si nici nu vreau sa intalnesc, dupa cate ai povestit aici!big grin

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Capusele se dezvolta din ouale depuse de femela de capuse in ascunzatori/crapaturi din lemn, pietre, obiecte aflate fie afara fie in casa. Dimensiunile mai mari sau mai mici se datoresc fie sexului capusei( femela de capuse este mai mare iar masculul mai mic), fie stadiului de dezvoltate individuala la care se afla insecta( o nimfa de capuse este mai mica decat o capuse ajunsa la stadiul de adult ). Specia de capuse care paraziteaza cainele se numeste Ripicephalus sanguineus( http://en.wikipedia.org/wiki/Rhipicephalus_sanguineus)

| KeshaTikTok a răspuns:

1.Capusa nu se formeaza pe animal.
2.Ea sta pe el pentru ca:
-e jegos
-sta in iarba
-capusele se gasesc si in iarba
3.Capusele pot fi, mici cat varful de ac, micute si maricele:
-pe mine m-a muscat una in vara lui 2010, am fost internata la Matei-Bals.
4.Ele sug sangele din animal/om, se umple cu el, isi cea ce vor din el si da inapoi in animal/om.
5.Bolile de la capusa:
-Borrelia/Boala Lyme
-Rikettsia
Eu am avut Boala Lyme.
La Matei Bals m-a tratat cu Rosephin pe vena 3ml pe zi, si pentru ca aveam inclusa doar protectia pentru stomac, nu si pentru ficat, am facut Hepatita-Medicamentoasa. Pentru stomac luam Nexium, iar pentru ficat, nimic. Dar dupa ce mi s-a intamplat asta, am luat Liv52.

Sper ca te-am ajutat!

| amdr001 a răspuns:

Capusele nu se formeaza pe animale, ci doar se pun pe animale pur si simplu... sunt diferite specii (mici, mijlocii si mari) si nu neaparat negre... capusele sunt ffffffffff agresive (pot omori un animal, mi s-a intamplac cu catelusa mea) si nu au un anumit motiv sa se puna; ele stau in iarba dar se gasesc si pe pamant fara iarba deoarece le mai sufla vantul sau la aduc alte animale; capusele in cel mai rau caz pot intra in piele si atunci in orice caz animalul moare. sa stii ca atunci daca o capusa se pune pe un animal nu inseamna ca trebuie sa se puna doar cand e jegos pentru ca se pot pune si pe oameni in cel mai rau caz; imi pare rau ca exista astfel de insecte straight face

| KeshaTikTok a răspuns (pentru amdr001):

Speciile cu o multime, nu mici si mari, astea sunt dimensiunile laughing

| amdr001 a răspuns (pentru KeshaTikTok):

Am dat un exemplu; da nah... am zis dimensiunile la specii si culoare... da fiecare dupa cum il duce mintea