| SooWhat a întrebat:

Deci....am 2 hamsteri pe care 1 l-am cumparat azi.Cand s-au intalnit au inceput sa se bata si sa scata sunete ciudate.Ce trebuie sa fac ca sa ii obisnuiesc impreuna?

8 răspunsuri:
| Denisse14 a răspuns:

Si eu am hamsteri.Am si puiuti. love struck
Deci in primul rand trebuie sa ai grija. Daca sunt doi baieti se vor bate pentru teritoriu.Mai bine i'ai desparti. Daca sunt doua fete sau fata si baiat, asteapta putin pana se obisnuiesc.La inceput pentru prima data normal sa se mai bata, dar cu timpul se vor obisnui. happy
Apropo, sa-ti traiasca. love struck
:*

| Robyi a răspuns:

Verifica daca stii, sa nu cumva sa fie 2 masculi sau 2 femele...si eu am avut 2 hamsteri, o fata si un baiat care s-au batut de mama focului. conteaza si temperamentul fiecaruia. barbatusul trebuie sa fie dur si stapan pe teritoriul sau(in cusca) si femela nu mai are de ales si accepta situatia. Daca e un mascul fricos si timid atunci nu e problema cu femela ci cu el. Sper ca ti-am fost de folos!

| sellyz a răspuns:

Nu depinde de tine! trebuie doar sa ii lasi impreuna sa se acomodeze bca le trebuie o saptamana sau doua sa se obisnuiasca impreuna.eu am avut 2 papagali care se bateau non-stop si doar dupa vreo 3 luni s-au potolit si acum se pupahappyfunda?

| SooWhat explică:

Acum am observat ca are o bulinuta mica la ochi rosie

| SpatariuMihaela a răspuns:

E cam greu sa ii acomodezi. Daca nu vrei ca un hamster sa sfarseasca mort sau grav rani t, pune-i in custi separate si custile lipite.Cand vor inceta sa mai incerce sa se bata printer gratii, ii poti pune impreuna

| Alin_Popescu_1990 a răspuns:

Eu am avut 2 porcusori de guineea 1 l-am primit cadou si 1 l-am cumparat 2 zile mai tarziu. Tot asa se bateau se certau dar intr-un final sau imprietenit

| PuiuDulshe a răspuns:

Stropeste`i cu apa sfintita[aghiazma] sau cu tuica [bautura alcoolica facut din corcoduse]

| paladeremus a răspuns:

Daca sunt masculi despartei unul de altul.