| clickdreaptadelete a întrebat:

Acu o zi sau doua mi-am cumparat doi hamsteri, nu stiu ce sex au deoarece am inteles ca sunt prea mici ca sa poata fi diferentiati, s`au acomodat cu cusca dar se bat fara sa scoata sunete adica sa maraie sau ceva asemanator, si am inteles ca pot fi si doi masculi impreuna ca nu se cearta sau femela cu femela.De ce se cearta? E normal? sau doar se joaca?

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Daca chiar ti se pare ca se bat, se musca, vezi sange atunci trebuie despartiti.

Traiesc intre 1-3 ani, sunt foarte sensibili la frig, nu se spala, de la apa se racesc si mor.Este nocturn si daca il lasi liber fuge, nu sta sa il mangai sau sa te joci cu el, rar o fac unii. Exista si hamsteri mai salbatici care musca (eu am avut)
http://www.youtube.com/watch?v=0RFloRpnWhU
Iata aici niste informatii despre ce mananca ei:
LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.

Nu le da sa manance:
Lamai, portocale, grapefruit etc., deoarece, desi contin vitamina C, nu sunt sanatoase pentru aparatul digestiv al hamsterului!

Succes si o zi placuta! :)

2 răspunsuri:
| Betty_9264 a răspuns:

Ce rasa sunt? Am inteles ca hamsterii Sirieni se cearta daca sunt doi masculi intr-o cusca si cu o femela sta doar in perioada cand se imperecheaza si dupa se bat.Deci sirienii prefera sa stea singuri.Eu am un hamster sirian si nu as vrea sa fac expermentrelaughing, mai bine sta singur, are multe jucarii si nu se simte singur.Am impresia ca si la hamterii pitici e la fel. Nu te ingrijora, e posibil sa se mai bata si din cauza mancarii etc.Asteapta sa mai creasca si apoi o sa-ti dai seama daca sunt femele sau masculi. Funda?

| pedobear a răspuns:

Normal ca se joaca. Ar trebui sa te ingrijorezi daca unul din ei scoate sisu. Atunci e pe bune si ar trebui sa ii desparti cu grija sa nu devii si tu victima.