| anonim_4396 a întrebat:

Din 12 pesti, am 20 si ceva; am 3 gurami, 5 xifo, 10 betta, 1 caras, 2 melci, 3 sanitari, 2 conconius, si putine plante, vreo 5, imi trebuie multe plante? ca cele mai multe mi le-au mancat melcii!

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Sunt de acord cu cele scrise de "bondocila", dar mai adaud, daca acvariul tau este dotat exact cu tot ce trebuie lumina, incalzitor, vibrator, termometru si nu mai stiu ce nu iti mai trebuie plante. in general cauta sa ai pesti perechi daca se poate, atunci cand cumperi altii sfatuieste-te cu cel care-i vinde daca sunt compatibili cu cei de-acasa. Mie mi se pare ca erau de-ajuns numai 2 sanitari, la un moment dat devin lenesi, mananca din mancarea pestilor, se fac mari si devin agresivi cu pestii mai micuti. Mai verifica daca la cantitatea de apa din acvariu nu ai prea multi pesti sau prea multi melci, eu cred ca trebuie neaparat facuta o triere si a pestilor.

5 răspunsuri:
| CenturyChild a răspuns:

Betta nu merg cu pestii tai ( cel putin masculii) si nici intre ei. Plantele intr-adevar ajuta la stabilizarea acvariului. Nu poti zice ca iti trebuie plante dar ar fi indicat. Daca ai melci din aia maro atunci arunca-i ca din unu in 2 saptamani se fac 50 si fac mizerie si daca n-au ce face mai mananca si plantele. Nici caraselul nu prea merge in combinatie, carasii nu se tin decat cu alti carasi sau cu koi. Eu l-as banui si pe carasel ca ti-a mancat plantele pentru ca de obicei acesti pesti mananca plante.

| Bianca26bb a răspuns:

Tu ai si papagali perusi... si pesti! Ti-au raspunzi ceilalti useri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune mancare pentru melci, suplimenteaza plantele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ieste bine dar sa ai grija sa nu fie prea multi pesti in acvariu si sa ai grija ca sanitari mei au mancat vreo 5 4 pesti

| emin3mcosmin a răspuns:

Deci...renunta la caras...pentru ca si carasul papa plantele...si le scoate din substrat...scormone pietrisul...eu zic ca daca ai renunta la caras ar fi ok...melci nu i arunca .pe cei mai mari cand i prinzi sfaramai in degete sai dale la pesti mai ales betta i adorahappy