| alinutzy19 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un bichon maltez, stau la apartament[3 camere]nu este nici o problema in legatura cu spatiul...as dori sa stiu ce mananca, care este comportamentul lui cat de des trebuie sa-l plimb mentionez ca sunt la scoala luni-12, marti-13, miercuri-13, joi-14, vineri-15 si imi doresc foarte mult un catelus dar vreau sa stiu daca se potriveste cu programul meu si in cazul in care merg in vacanta nu il deranjeaza schimbarea mediului? totul... cel mai bunraspuns fundita.

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

In mare parte te-a ajutat Bya. Dar o sa mai completez si eu ceva. E ok daca ramane si singur cateva ore. K doar nu-i trebuie bona. Sa-i lasi jucarii sa-si faca de lucru, ca sa nu distruga chestii prin casa.
Mancarea recomandata este Royal Canin sau Hills, fara pedigree sau alte porcarii. Comportamentul va fi asa cum vrei tu sa fie, daca te impui si il educi. Ii place foarte mult sa faca pe plac stapanului, si invata repede. E bine sa-i dai comenzi scurte ( de genu' lasa, aici, stai, sezi, etc) si sa incepi de mic ca sa stie ca tu esti seful. Daca apuca sa creada ca el e seful, ai incurcat-o ca va fi nevoie sa-i demonstrezi ca de fapt tu esti. De asta trebuie sa te impui de la inceput, dar nu cu bataia. cand greseste il ignori cateva minute.
Legat de plimbare, la inceput pana invata sa faca nevoile afara o sa trebuiasca scos din ora in ora, apoi la 2 ore si tot asa raresti pana ajungi sa-l scoti de 3-4 ori pe zi (dimineata, la pranz, mai pe seara si la culcare - eu asa fac).
Iti recomand sa-l iei cat vei fi in vacanta, ca sa te poti ocupa de el sa-l scoti des pana invata sa faca afara. Apoi din toamna nu va fi problema, ca se va tine pana la 1-2-3 cand vii tu de la scoala.
Legat de vacanta, nu-ti face probleme. Merge cu tine oriunde bucuros. Eu nici nu as putea sa o las pe catelusa mea acasa cu bunicii mei ca nu mai mananca si se imbolnaveste de dorul meu. Sunt extrem de lipiciosi si vor sa participe la orice activitate a stapanului (evident in limita posibilitatilor). Asa ca nici nu va observa ca e in alt oras atata timp cat e cu tine.
Succes!

5 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Cat timp este cineva acasa cand tu esti plecat/a este totul bine:).Vad ca stai bine cu spatiul;). Stiai macar cand iti cumperi un catel trebuie sa citesti multe lucruri despre acesta rasa? Trebuia inante sa citesti mai mult despre ei de aceea iti voi da un site unde sa citesti despre bichonul maltez:http://www.bichon-de-vanzare.ro/istoric/Bichon-Maltez-6.html in legatura cu mancarea bichoni maltezi sunt cam pretentiosi la mancare:( ei manaca numai pedigree nu mancare gatita(sa nu-i dai nici o data carne de porc sau de vita pentru ca-i fac rau) ca mancare gatita trebuie sa-i dai pui fiert cu orez, si ca sa-i cumperi pedigree nu orisicare adica daca vrei sa-i dai pedigree normal pentru cainii este alegerea ta dar i vor strica stomacul tu trebuie sa-i cumperi:Royal Canin si Hill's acestea sunt foarte bune pentru bichoni daca nu vrei sa se imbolnaveasca de la varsta de 2-3 ani.Tu nu trebuie sa-i scoti afara pana nu termina toate vaccinurile, la fel si cu baie la varsta de 3 luni il scoti afara si-i faci baie pentru ca atunci termina toate vaccinurile.Restul poti citi pe mai multe site-uri despre bichoni si totusi ti-am dat si eu unul si sper sa citesti si sa intelegi temperamentul bichonului sper ca te-am ajutat! Bafta!

| alinutzy19 explică:

Bya eu m-am documentat foarte mult, dar am dorit sa aud si parerea unui crescator

| alinutzy19 explică:

Si am auzit ca daca iti cumperi catelusa trebuie sa faca macar o data pui.e adevarat?

| Bibuşca a răspuns:

Depinde,eu inca nu am bichon dar o sa-mi iau happy dar stiu destule despre eihappy nu este asa de important sa faca macar o data pui daca este castrata asa nu va face pui si nu cred ca este asa de important sa faca pui, stii eu inca nu am bichon dar sufletzel are si cred ca te va ajuta ea la acesta intrebare

| Balea_Alina_1996 a răspuns:

Ţi-ai cumpărat? A trecut mai mult de un an.