| Andreias12 a întrebat:

Salut.Imi doresc foarte tare un bichon maltez, dar parintii mei nu sunt de acord de a detine asa ceva in apartament.Sunt singur la parinti si locuiesc intr-un apartament cu 2 camere.

Am facut toate chestiile posibile pentru a imi convinge parintii sa ma lase dar raspunsurile lor au fost indiferente:
MAMA mi-a spus:
-vrei sa ma imbolnavesc?
-vrei sa fac viermi in fund?(cica animalele au un microb de la care face viermi in fund)
-sunt convinsa ca nu o sa ai grija de el(cu toate ca promit sa am)

TATA mi-a spus:
-vrei sa dorm cu catelu in pat (evident ca catelusul statea cu mine in camera)
-vrei sa calc prin casa in excrementele lui (cu toate ca un catel este invatat sa faca afara )
-vrei sa fac viermi in fund
-vrei sa ma trezesc de la ora 6 dimineata si sa plimb catelu si sa zica lumea ca am inebunit (cu toate ca eu plimbam catelu, dar...)
-vrei sa stau sa spal catelu (cu toate ca eu ii faceam baie )

Oameni buni, le-am spus ca eu imi asum orice responsabilitate asupra catelului, dar nu sunt de acord

CUM SA II CONVING?

Eu am o vecina care are o catelusa bichon si la anul, adica prin 2011 o va da la monta si o sa imi dea un catelus si am sa le zic alor mei ca l-am primit cadou. dar 1 an.este mult

Daca sunteti careva care aveti pui de bichon havanez sau bichon maltez sau westie contactati-ma la id-ul dragos225

Un catel mi-ar prinde bine si m-ar ajuta sa uit de viciul pe care il am

8 răspunsuri:
| DoDo a răspuns:

Am caine dar am unul mare veste mioritic si nu am patit nimic din ce ai spus tu cu el cainele este tuns la timp vaccinat deparazitat intern extern il dau cusolutii anti purici este periat si hranit la timp este dresat bine inteles iti dai seama ca daca al meu nu ii cadeblana in casa lu al tau in nici un caz

| Luuuv a răspuns:

Ahh. STiu cum e. Acum 7 luni, eram si eu atat de innebunita sa caut metode de a. mi convinge parintii sa-mi cumpere un catel. Si stii... acum am unul. Il am de 4 luni. Am reusit si mi.am convins parintii, sa mergem la targul de animale. Am mers si au zis ca doar ne uitam si ca nu cumparam nimic. Ne.am plimbat pe acolo dar, prima data cand am intrat in targ, am vazut pe cineva cu schnauzeri pitici. Erau atat de frumosi love struck. L.am luat putin in brate, si m.am indragostit de el. I l.am dat si parintilor mei, le. a dat la fiecare cate i limbuta pe fata si ei nu s.au mai putu desparti de el. L.am cumparat si l.am adus acasa. E adevarat ca in primel 2 saptamani se scapa prin casa... si eu strangeam dupa el. Era o placere deoarece stiam ca am un catel. Este buna ideea ta, ca sa le spui parintilor ca l.ai primit. Din pacate, al meu este baiat si nu am pui sa. ti dau. Daca era femela si avea pui, iti dadeam fara nici o suparare.
Zi. le parintilor tai ca strangi dupa el, ca faci tu absolut totul. POate asa ii vei convinge. Succes :*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunele ca te arunci dupa bloc sau ca iti tai venele sau ca iei otrava de soareci ca Madalina Manole(R. I. P) SI POATE FUNCTIONEAZAhappythinking

| Anonim_6928 a răspuns:

Pi si eu am un bichon maltez, femela de 1 an. Daca este invatat afara sa`si faca treburile acolo va face. Trebuie sa le explici parintilor tai ca tu o sa-ti asumi responsabilitatea fata de caine. Nu este neaparat sa iesi la 6 dimineata afar cu el, poti sa-i faci un program cum ar fi : dimineatzZa la 10 iesi cu el afara, 14, 18 si 22:30 iar in timpul scolii iesi de dimineata mai devreme cu el afara. Convinge`ti parintii ca o sa ai uh grija de el si nu ei, pana la urma si lor o sa le fie drag sa aiba un caine, crede`ma asa am patit si eu la inceput
Succes :*

| Andreias12 explică:

Daa... apreciez ce spuneti dar le-am spus tot ce mi-ati spus si voi si raspunsuri indiferente ca de exemplu:

"Eu nu sunt nebun sa tin un caine in casa"(tata)

"Eu nu stau cu cainele in casa(mama)

| Andreias12 explică:

Le-am zis ca plec de acasa... le-am zis multe dar fara rost

| Andreias12 explică:

Le-am spus ca plec de acasa si degeaba

| abcdefg_1686 a răspuns:

Mda si eu am trecut prin chesti de genu astastraight face si eu am vrut un bichon dar ai mei nu au vrut pentru ca stam in apartament cu 2 camere si suntem 4 persoane. Pana la urma de ziua mea am convinso pe mami si mia adus un catel de probachatterbox pentru a vedea daca sunt in stare sa am grj de un caine si da am avut mare grj, dar tot nu l-am convins pe tati...asa ca am renuntat la ideea cu cainele sigh si mi-am luat un iepuras :X este super simpatic, dar tot nu se compara cu un catelus...

Eu zic sa mai incerci cu ai tai cum a spus si Alle o sa inceapa sa-l indrageasca si ei dupa un anumit timp, vorbeste cu ei si spune-le ce mult iti doresti acel caine, pana la urma vor ceda ei big grin