| XteoX a întrebat:

Du funda si vot restul.(cei ce raspund; la toate intrebarile doar aceia pot primi funda sau vot.sau macar la cateva nu toata. dar urgeeeent)
Sa incep cu inceputul: ieri am fot pana la bunica mea la sat iar ea are un caine. Mai are si niste gaini si pui cam de 2 luni(varsta puilor). Intro zi acum cateva saptamani(nu stiu sigur cate, dar stiu ca puii inca mai erau la closca) cainele a scapat cumva din vedera bunicii ea pazind puii dar un moment de neatentie a fost destul incat acel catel sa fuga dupa pui si sa prinda unul din ei. Dupa ce puiul a tipat bunica a reactionat repede si a scapat teafar.Schiopata. Dar acum tot mai rau este. Nu mai poate umbla, se taraste dand din aripi. cand il hraneste il ia in mana si cu apa e la fel. Ea sta la sat iar eu la oras. Acum m-am intors la oras dar nu stiu ce sa fac. Eu am vrut sa il iau la oras deoarece aici il pot duce la veterinar ii pot cumpara si administra medicamentele care trebuie si bineinteles eu fiind copil am mai multa rabdare cu el decat bunica mea, si eu as avea mai multa grija, fiind attasata de animale.Problema a aparut cand i-am zis lui tata de faptul ca doresc sa iau puiul. El nu ma lasa, nici sa nu auda de un animal in plus. Eu mai am 3 papagali, un iepure, 13 gaini, 1 broasca testoasa si un caine dar le ingrijesc si tata stie asta.La el problema este ca nu putem pleca undeva in concediu din cauza animalelor, dar asta e, pe mine nu ma dernjeaza concediul.Pe mine paarinti ma preseaza s amerg la sat dar acolo nu prea am ce face si nu am vrut sa ma duc, iar acum de dragul bietului pui trebuie sa fac ceva, sa ma sacrific si sa merg. Problema este ca, unde as asi niste medicamente potrivite? Ce medicamente ma sfatuiti sa ii administrez dar care credeti ca au efect, si mentionez ca puiul e tot mai rau incepe sa nu mai poata merge dar are pofta de mancare si bea apa, dar pe langa ceilalti pui a ramas pe jumatate ca marime. Ce medic veterinar(am auzit ac se numeste medic veterinar de circa cel ce trateaza si gaini) stiti in timisoara? Scuzati pentru timpul luat pentru a citi acest post dar am nevoie urgenta de ajutor. Multumesc anticipat, astept parerile voastre si puteti sa imi ziceti cu ce s ail ranesc sa fie bogat in vitamine sau ceva comprese sau poate ceva leacuri"babesti"ceva pansamente...nu stiu orice ce ar putea ajuta pentru cand merg acolo. As mai dori ceva dar mii de scuze daca e offtopic, cum l-as putea convinge pe ata ca doresc sa am grija de acel pui? Si sa ma lase sa il iau.Astept raspunsuri. dati-mi idei de a vorbi cu tata si cum sa ii pai spune sa mergem(la 30 km departare) sa luam puiul sau sa ma lase acolo 2 zile pentru pui. Azi am vorbit cu bunica la telefon si a zis ca tot asa se simte.

Răspuns Câştigător
| Andreea_8406 a răspuns:

Hei, salut! Din ce am citit mai sus vad ca iubesti foarte mult animalele. Sfatul meu este sa il rogi pe tatal tau sa mergeti cu puiul la veterinar. Sau daca nu poti sa iei si puiul cu tine il rogi sa va duceti si fara el, dar sa-i povestiti veterinarului ce s-a intamplat si cum se simte puiul si poate sa va dea doctorul ceva medicamente si sa va spuna cum sa-l ingrijiti ca sa se refaca. Sper ca te-am ajutat. Si astept raspuns sa-mi spui ce ai facut si cum se mai simte puisorul. :*

3 răspunsuri:
| LoveNiki a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa il duci la veterinar...

| desisdana a răspuns:

Daca gasesti un veterinar si care sa aiba masina poate merge el daca il platesti. daca nu, vb cu taica-tu si zici sa iti dea ceva bani in schimbul de ex ca faci ceva curat prin casa, afara prin curte si cu banii aduci puiul in oras la veterinar

| Aham a răspuns:

Waw...ma uimesti, nu credeam ca exista asa persoane atasate de animale. sper sa gasesti leacul potrivit.eu nu ma pricep