| ramonikramonik a întrebat:

De cand aveam 7 ani eu si fratele meu ne intelegeam din ce in ce mai rau dar acum nu mai stiu ce fac! Ma enerveaza rau de tot! Nu ma lasa la PC decat 2 ore pe zi si ca sa stau trebuie sa ll deschid pe la 2 noaptea cand el doarme. Locuiesc la tara si trebuie sa fac treaba in locul lui(sa pun apa la gaini caini porumbei de 4 ori pe zi sa ma duc la magazin, sa ma duc la bunica sa-mi dea ceva )plus ca in fiecare zi eu spal vasele si aragazul ca tata e de la 7 dim pana la 19 la lucru.Ma face proasta daca gresesc ceva si azi a facut la fel cand i-am spus ca de o luna ma duc numai eu la magazin si numai eu dau apa si mancare la pui catei si animale si m-a facut proasta si tampita si in tot felul.Iar tata cand ma duc in oras sa-mi iau haine trebuie sa-mi iau numai fustite si haine dragute de parca as avea 3 ani si asta tot din banii pe care-i strang sau primesc de la cinevade ziua mea.azi m-am trezit la 14:30 cand fratele meu avea nevoie de ceva din camera mea si cand a venit tata dupa ce am mancat se uita pe RTV i-am spus fratelui sa ma lase la PC dar nu a vrut si m-am certat cu el tata a spus sa ne oprim si f meu, ca sa ma certe tata, i-a spus la cat m-am trezit dar trebuia si el sa ma trezeasca cum faceam si eu cu el. Spuneti-mi va rog, ce sa fac?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare aiurea. Vorbeste cu fratele tau si incercati sa va impacati. Ca fratii, cum se zice.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Câinii sunt de rasă?

| ilovei a răspuns:

Cati ani aveti? eu cred ca cea mai buna solutie ar fi sa faci tot ce trebuie,lasa-l pe el in pace,iar cand te roaga ceva (de exemplu sa mergi la magazin sa ii cumperi ceva) cumpara-i ce nu trebuie "ai gresit" sau daca te roaga sa-i face cartofi prajiti,prajeste-ilaughing"ai gresit" si de fiecare daca spune-i ca trebuia sa ii faca el sau sa te ajute,ca de la atata treaba nu mai poti sa ai grija si sa le ti pe toate minte. daca porumbeii sunt ai lui,spune-i ca daca nu se ocupa macar de animalele lui,tu nu le mai pui apa si mancare. si la magazin poate merge el,ca poate se mai intalneste cu un prieten pe la bar. big grin. sau daca te trimite dupa ceva,mai treci si pe la bunica,mai stai cu ea la povesti, si lasa-l sa astepte, sau uita ce trebuie sa ii cumperi lui. daca are prietena il poti "lauda" ca asa se dezlipesc pe urma fetele de el, stai linistitalaughing.
eu iti doresc mult succes, si imblanzire usoara!:*

| Roberta74 a răspuns:

Se va inmuia daca tipi ca il urasti si incepi sa plangi si faci tot felul de amenintari.Si dupa aceea, o sa vina la tine cu parere de rau si o sa discutati cum ca iti face viata un chin, blah, blah, blah si poate ca o sa inteleaga si o sa fie mai bine. Daca nu pa pa si il pup pe portofel.

| ramonikramonik explică:

Intelegeti gresit! nu ma lasa sa fac nimic! simt ca ma uraste dar nu stiu de ce! treaaba pe care o fac nu e grea dar nu imi da timp liber. nici 10 min nu trec fara sa-mi aminteasca ca trebuie sa fac ceva foerte rar se poarta frumos cu mine ma deranjeza ca se poarta urat si ma jigneste desi nu i-am facut nimic

| CuteAle a răspuns (pentru ramonikramonik):

El te iubeste orce ar fi si incearca sa te apere in felul lui. El nu isi da seama ca te deranjeaza. Eu te sugerez sa ii spui daca te deranjeaza ceva si incercati sa rezolvati impreuna.