| XteoX a întrebat:

Salutare tuturor iubitorilor de animale de pe acest site.Cine imi poate raspunde la cat mai multe din intrebari ia funda Am o mica /mare problema. Dau Funda!
Sa incep cu inceputul: Azi am fot pana la bunica mea la sat iar ea are un caine. Mai are si niste gaini si pui cam de 2 luni(varsta puilor). Intro zi acum cateva saptamani(nu stiu sigur cate, dar stiu ca puii inca mai erau la closca) cainele a scapat cumva din vedera bunicii ea pazind puii dar un moment de neatentie a fost destul incat acel catel sa fuga dupa pui si sa prinda unul din ei. Dupa ce puiul a tipat bunica a reactionat repede si a scapat teafar.Schiopata. Dar acum tot mai rau este. Nu mai poate umbla, se taraste dand din aripi. cand il hraneste il ia in mana si cu apa e la fel. Ea sta la sat iar eu la oras. Acum m-am intors la oras dar nu stiu ce sa fac. Eu am vrut sa il iau la oras deoarece aici il pot duce la veterinar ii pot cumpara si administra medicamentele care trebuie si bineinteles eu fiind copil am mai multa rabdare cu el decat bunica mea, si eu as avea mai multa grija, fiind attasata de animale.Problema a aparut cand i-am zis lui tata de faptul ca doresc sa iau puiul. El nu ma lasa, nici sa nu auda de un animal in plus. Eu mai am 3 papagali, un iepure, 13 gaini, 1 broasca testoasa si un caine dar le ingrijesc si tata stie asta.La el problema este ca nu putem pleca undeva in concediu din cauza animalelor, dar asta e, pe mine nu ma dernjeaza concediul.Pe mine paarinti ma preseaza s amerg la sat dar acolo nu prea am ce face si nu am vrut sa ma duc, iar acum de dragul bietului pui trebuie sa fac ceva, sa ma sacrific si sa merg. Problema este ca, unde as asi niste medicamente potrivite? Ce medicamente ma sfatuiti sa ii administrez dar care credeti ca au efect, si mentionez ca puiul e tot mai rau incepe sa nu mai poata merge dar are pofta de mancare si bea apa, dar pe langa ceilalti pui a ramas pe jumatate ca marime. Ce medic veterinar(am auzit ac se numeste medic veterinar de circa cel ce trateaza si gaini) stiti in timisoara? Scuzati pentru timpul luat pentru a citi acest post dar am nevoie urgenta de ajutor. Multumesc anticipat, astept parerile voastre si puteti sa imi ziceti cu ce s ail ranesc sa fie bogat in vitamine sau ceva comprese sau poate ceva leacuri"babesti"ceva pansamente...nu stiu orice ce ar putea ajuta pentru cand merg acolo. As mai dori ceva dar mii de scuze daca e offtopic, cum l-as putea convinge pe ata ca doresc sa am grija de acel pui? Si sa ma lase sa il iau.Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Kennysa a răspuns:

Bun,si eu sunt o iubitoare de animale,in primul rand ai grija la caine,sa nu mai scape si alta data,pune-i la piciorusul ranit o vata cu apa calda,tinel departe de ceilalti pui, dar totusi stai cu el ca sa nu se simta singur, eu stiu ca o vecina de la tara a avut 3 pui raniti de pisica dar i-a dat cu crema de galbenele la rana,dar nu stiu ce sa zic,poti incerca,fai masaj la picior dar usor sa nu il apesi,du-te la medicul veterinar sa iti dea el o crema speciala sau un antibiotic pentru asa ceva,ii poti pune vitamine in apa cumparate de la veterinar,daca aveti o solutie sa il faceti sa manance si sa bea apa este bine,ii zici tatalui tau ca vrei doar sa il luati si sa mergeti la veterinar,apoi il duceti inapoi,de convins nu stiu daca il poti indupleca ca ai destule animale daca stai la casa ce este greu sa mai primeasca temporar acel puisor? ii zici ca toata vara aveti timp sa plecati undeva in concediu,dar macar sa stai impacata,ca tie iti plac animalele si ca iti este mila de ele,fii cuminte,adica sa il ajuti la treburile din casa, ca la sfarsit sa te rasplateasca, bafta!

3 răspunsuri:
| XteoX explică:

De ce nu imi raspunde si mie cineva la toate intrebarile din post, acela merita funda.

| florina15 a răspuns:

Du-te la o farmacie veterinira si explica-i farmacistei, poate stie ce medicamente i-ar prinde bine si cum si cat ar trebui administrate.Un sfat:nu il lasa impreuna u ceilalti pui pentru ca-l calca in picioare si il nenorocesc si mai tare. Daca nu incepe sa se vindece s-ar putea sa nu mai aiba sanse, dar se poate sa se vindece foarte greu ca asa am avut si eu un pui bolnav si era aproape pe moarte dar i-am dat niste pastile de 2 sau 3 ori pe zi si cu greu mare si-a revenit.

| leonard_5740 a răspuns:

Hranestel cu concentrat e bun la unii pui