| LoveVioletta a întrebat:

E timpul sa-mi cumpar un animal de companie si am multe preferinte:caine,pisica,peste,papagal, hamster, porcusor de guineia sau testoasa?

7 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Câinele trebuie scos afară.
Pisica lasă păr.
Peştele va fi mâncat de pisică.
Papagalul face gălăgie.
Aşa că recomand hamster, porcuşor de guineea sau ţestoasă.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne întrebi pe noi ce ai vrea tu să îţi cumperi? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde daca stai la casa sau bloc.
Cainele si pisica au nevoie de cea mai mult atentie si lasa par peste tot si fac si purici. Papagalul e simpatic dar cam face galagie. Pestele e bun dar e cam plictisiotr ca decat innoatahappy. Hamsterul si porcusorul de Guineea au nevoie de ceva mai multa grija, trebuie schimbat asternutul, sa le acorzi atentie si cam miros. Adica chiar daca le schimbi tu asternutul mereu o sa intre mirosul ala in cusca si nu mai iese. Testoasa mi se pare cea mai in regula desi nu am avut vreodata, numai sa nu te plictisesti de ea ca nu prea face lucrurihappy

| Demise a răspuns:

Cainele si pisica sunt cam greu de intretinut, adica trebuie sa le faci vaccin, sa te ingrijesti mult de ele.
Papagalul face multa galagie.
Pestele si testoasa sunt cam plictisitoare, trebuie doar sa le schimbi apa si sa le dai de mancare.
Raman porcusorul de guineea si hamsterul, iar eu as alege hamsterul happy

| Dolyta a răspuns:

Ai putea sa iti iei un porcusor de guineea pentru ca e mai mare decat hamsterul si e pufos, te poti juca cu el si e dragalas rau.
eu am un caine si il iubesc mult, ma joc cu el, dar e mai greu cu un caine sa o pisica pentru ca isi fac nevoile peste tot si le cade parul.
eu doresc sa imi cumpar un pestisor(pentru inceput) deoarece imi plac foarte mult cei colorati si sunt frumosi pestii.
Bafta!

| LoveVioletta explică:

Multumesc mult pentru pareri.Am sa aleg...nu stiu inca...prea multe pareri! Dar imi puteti da niste sfaturi de cum sa ai grija de ele.Sa vad care din ele e mai simplu de intretinut.

| Cupcakestar a răspuns (pentru LoveVioletta):

Ei bine,cred ca cel mai usor de intretinut din acele animale este:cainele sau testoasa,deoarece:
Pisicii trebuie sa ii schimbi nisipul din litiera mai des si trebuie sa ii amenajezi locuri speciale unde sa poata sa se catere!
Nici la peste nu e mare lucru de facut(nu e greu de intretinut),dar... poate tu ai vrea sa te joci cu animalul tau si cu pestele nu te poti juca!happy
Papagali am eu(perusi),dar depinde ce fel de papagal vrei tu sa iti iei! Daca iti iei din acela care vorbeste poate ar fi o idee buna,dar daca iti iei unul simplu, mai bine nu!
Hamsterul si porcusorul de guineea... Poate da! Daca tie iti plac.
Testoasa, ca si la peste, nu prea te poti juca cu ea!
Deci cred ca cea mai buna decizie ar fi un:caine(parerea mea) si eu am avut un caine pe care l-am intretinul la bloc(era doberman)!
Stii cum se zice, Cainele e cel mai bun prieten al omului! si multe povesti dovedesc asta! happy
Sper ca te-am ajutathappy