Întrebare recomandată | x3Clover a întrebat:

E vorba de pisicutul meu care are in urechea dreapta sange inchegat si mi-e frica sa nu faca microbi sau ceva mai grav
Nu pot merge la un medic veterinar fiindca sunt de la tara si nu ma pot deplasa pana la oras
Eventual sa incerc sa ii curat urechea, dar nu stiu cum
Ma poate ajuta cineva va rog? Sunt disperata!

15 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Lasă așa cum e nu te apuca să îi dai jos sângele.

| x3Clover explică (pentru Azµre):

Ce usor e dar daca ai avea si tu un pisoias dragut pe care il iubesti din tot sufletul nu l`ai lasa asa!

| Azµre a răspuns (pentru x3Clover):

Dacă s-a închegat înseamnă că se vindecă, dacă tu îl zgârmi îi faci mai mult rău.
Am și eu un pisic și un hamster și știu cum e cu animalele eu a trebuit să-mi operez singur hansterul pentru un abces că medicul nu a fost în stare de așa ceva.
Nu zic să mă aflu în treabă ci îți spun ce e bine. Lasă-l așa atâtat timp cât nu supurează rana respectivă.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Azµre):

A mai supravietuit hamsterul dupa operatie?laughing Probabil s-a zgariat pe undeva si s-a uscat sangele daca ii dai jos iar va sangera. Microbii are toata lumea si in urechi si pe piele dar nu sunt periculosi.

| Azµre a răspuns (pentru AtateaConditii):

Da, trăiește și e bine mersi, medicul a zis că moare și că n-are rost să-l opereze.

http://oi48.tinypic.com/2ldzgv4.jpg
Ce zici de șobolan?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Azµre):

Da cum ai stiut sa il operezi, esti medic? Sau ai citit din carti?

| Azµre a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nu trebuie să fiu medic, de citit nu pot să zic că am citit, doar că am cunoștințe în domeniu atâta tot, am vorbit cu cineva care m-a învățat cum să fac, cu un medic, nu am putut să mă duc la el fiindcă eu eram în altă localitate și nu aveam cum să ajung, a fost simplu o incizie în spatele urechii și apoi am scos tot ce era acolo nu știu dacă a avut 5 mm incizia, apoi l-am tratat cu gentamicină injectabil tipmp de 7 zile 1 unitate / zi. Decât să-l las să moară mai bine am zis să încerc să-i fac un bine și uite că a dat roade.
PS: Am 24 de ani nu sunt copil de 14-15 ani dacă la asta te gândeai.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Azµre):

Ma gandeam ca la burtica l-ai operat si la-i anesteziat sau pe viu? SI pisicu meu are unghia rupta ca se bate des.

| Azµre a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nu scumpo, l-am tăiat în spatele urechii la bază i-am făcut incizia pentru anestezie am folosit o unitate de lidocaină injectabil local, apoi s-a făcut incizia, oricum recuperarea s-a făcut rapid.

| Lizzu a răspuns:

Si pisicuta mea cand era mai pui a avut problema asta...a avut o raceala grava si in urma ei a ramas cu urechea inflamata. Eu am luat de la medic picaturi de pus in ureche pentru infectie, tot asa se scarpina continuu ..eu nu sunt acasa acum.dar cand ajung promit ca iti scriu denumirea picaturilor, sunt ca un fel de pasta mai mult, de culoare galbena dar a fost f folositoare i-a trecut dupa 2-3 ori de aplicare. Stai calma, nu e nimic grav e doar o mica infectie a urechiusii lor, sunt sensibile.Incearca cu o carpa umeda sa stergi locul din ureche, am facut la fel si nu s-a produs nici o tragedie. o cureti usurel un pic si atat, fii linistita nu pateste nimic rau.

| Lizzu a răspuns:

Uite aici link...
http://www.veterinara.ro/Dexogen
nu e scumpa :) asa arata sticluta. Dexogen se numeste. Daca nu gasesti prin apropiere, atunci cu apa calduta si cu o carpa ceva o poti curata si incet incet ei o sa-i treaca de la sine...:) mult succes si sper sa se faca repede bine ...Ma bucur ca ai grija de ea si-ti pasa.

| mihaelutzamy a răspuns:

Daca s-a inchegat inseamna ca se vindeca.dar daca vrei neaparat sa-l vindeci tu, ia un betisor de ureche sau infasoara vata pe un bat de chibrit, moaie in spirt si curata-l acolo in urechiusa. funda?

| Azµre a răspuns (pentru mihaelutzamy):

Numai cere fundă! Încalci regulamentul e a doua oară când îți zic.

| CoCoPitikA a răspuns:

Pai stiu ca nu iti va fi usor, dar e bine sa ii scoti sangele, cu un betisor de ureche, sa fie umed...winking altceva, numai stiu ce sa iti scriu.

| cristinalungu98 a răspuns:

Pai spalal, poate e murdar big grinbig grin