| Sara2 a întrebat:

Azi dimineata cand am dat sa ma curat in urechi, pe betisor a ramas sange maroniu, deci imi curge sange, doar din urechea dreapta. Ce sa fac? O fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Folosirea betisoarelorpoate fi periculoasa!
In caz de apasare mai puternica poate fi afectat grav timpanul (surzitate partiala au totala) sau sistemul de echilibru.
Daca intr-adevar sunt urme de sange, trebuie sa mergi OBLIGATORIU si URGENT la consult la un medic ORL!

| ROB3RT89 a răspuns:

Mergi la medic, e cel mai ok lucru care poti sa-l faci.
Aveai si mai jos un sfat scris mare cu rosu.
Daca nu ai vazut, despre asta e vorba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești sigur că acel "sânge maroniu" nu e ceară?

| Sara2 explică (pentru anonim_4396):

Cand ma curat ceara intotdeauna e galbena. Nu stiu ce sa zic. Nu a mai fost niciodata culoarea asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sara2):

Uneori ceara poate fi mai închisă la culoare.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Mergi la O.R.L.-ist.

| urseyul a răspuns:

Pai alte simptome in afara de betisorul cu o urma de sange maroniu, mai sunt? Sigur e sange?
Daca ai si alte simptome gen ameteli, acufene, sau hipoacuzie ar fi cel mai indicat sa te duci la ORL poti a ai o otita medie netratata de mult care se complica cu perforatie de timpan. Dar poate sa fie si cerumen