| anonim_4396 a întrebat:

Eram pe strada si am vazut un bishon care se freca cu fundul de asfalt.Initial mi-s-a parut comic, m-am dus langa el si l-am mangaiat pe cap timp de maxim 4 secunde.Cand am ajuns acasa am aflat ca facea asa din cauza ca avea limbrici.Intrebarea mea este:am luat limbrici?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai luat nimic numai fi asa speriat de bombe.

| dullcat a răspuns:

Despre limbrici se invata la biologie si cred ca ai lipsit atunci? Citeste aici, cu atentie:

https://www.drmax.ro/articole/viermi-intestinali

https://ziare.com/......ul-1174928

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salut! Nu este neaparat sa aiba limbrici daca se taraste cu fundul de asfalt, unii fac asta imediat dupa ce defeca, asa stergandu-se ei la fund, de asemenea, putand avea probleme cu glandele perianale.
Limbricii nu se transmit asa usor, ar fi trebui sa duci mana la gura, dar saliva si sistemul imunitar ar fi oprit avansarea eventualelor oua de limbrici. In general limbricii se transmit usor intre animale cand intra in contact cu fecalele lor. Eu sunt in domeniul veterinar de 15 ani, pup caini in fiecare zi la cabinet si niciodata nu am luat viermi.
Pe viitor este important sa pastrezi masurile de igiena (adica sa te speli pe maini cand ajungi acasa, cand duci mana la gura etc) deoarece asta te va salva de multe alte boli, nu doar limbrici. Ai grija de tine!