| swordman a întrebat:

Funda!
As vrea sa fac un helesteu/iaz care sa il populez cu stiuca/biban/clean. As vrea niste sfaturi minime.
Cum sa fac sa am apa limpede?
Cum sa fac sa am putina vegetatie in apa?
Imi trebuie un izvor pe fundul apei sau vreun curs de apa?
Cu ce sa hranesc pestii si cum sa fac popularea?
Funda

4 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Esti din lumea mea laughing,si cei care sunt din lumea mea,ii tratez ca atare laughing.
Sunt foarte multe lucruri de discutat la ce vrei tu sa faci,de aceea daca doresti iti las o metoda de contact (facebook,mail), sa vorbim si noi ca oamenii.
Nu trebuie sa pui salcie, este o planta cu radacini mari si lungi, poate sa iti sparga fundul baltii.
Pe fund se pune o membrana speciala pe care o gasesti la complexe gen Hornbach sau Practiker, este facuta pentru iaz.Ca vegetatie pentru suprafata apei exista nuferi,de asemenea iti pot recomanda de unde sa cumperi nuferi de apa,ii plantezi toamna,iar primavara "ies".
Daca vrei ceva special baga crapi japonezi,faimosii nisikigoi carpio,sunt pesti de senzatie.
Insa daca vrei un lac pentru pescuit,eu cam asta inteleg cu speciile date de tine, poti sa bagi tot ce ai zis tu.
Insa ai nevoie de o ingrijire speciala pentru pestii cum sunt stiuca!
Ea nu va accepta hrana care nu misca, decat foarte rar, si trebuie sa bagi puiet primavara, ca sa aiba ce manca rapitorii.Crapul si carasul ii hranesti usor cu detoate.
De asemenea daca poti sa schimbi 50 la suta din apa odata pe saptamana,nu ai nevoie de nici un filtru sau izvor de apa,este suficient!
Dar daca nu poti ai nevoie de un filtru,nu iti trebuie neaparat izvor,exista filtre mari, gravitationale pentru iaz, foarte eficiente!
Daca vrei sa te indrum mai departe, si sa nu ai probleme spune-mi si iti las o metoda de contact, nu ma deranjezi si mi-ar face placere sa te ajut!
Te salut,
Adrian!

| swordman explică (pentru Doctorfishadi):

Https://www.facebook.com/? q=#/stefan.antohe.33

| Doctorfishadi a răspuns (pentru swordman):

Am dat o cerere de prietenie, sa imi dai un mesaj, eu nu pot sa iti dau!

| MadalinG99 a răspuns:

Daca o vrei limpede cumpara folie si ii acoperi fundul, sau ciment, ar fi bine daca ai avea un izvor si plante poti lua o salcie si sa o pui langa apoi niste stuf sau ceva de balta si sa plantezi in jurul lui, la populare cel mai bine ar fi sa dai usor drumul la pesti sa se acomodeze.