| Andreiskater a întrebat:

Acum 2 zile mi-am luat un acvariu de 12l + filtru + 2 carasi aurii
Intrebarile sunt: cum pot sa am grija de apa sa nu se imputa repede?
De cate ori trebuie sa hranesc pestii?
De ce apa dupa vreo 2 zile se face un pic tulbura?
si De ce pestii au inceput sa stea foarte cuminti unul langa altul la fundul acvariului?
Dau

Răspuns Câştigător
| Black_Cherry a răspuns:

Apa o schimbi o singura data pe saptamana si nu pe toata! Doar 25%-30% din cantitatea apei din acvariu deoarece trebuie sa se creeze un mediu stabil pentru pesti. Ai grija ca apa din acvariu sa nu contina clor. Ori le pui apa imbuteliata sau de la o pompa, ori lasi apa de la chiuveta intr-un vas deschis cu doua zile inainte de a o folosi, ori cumperi de la petshop o solutie speciala. Iar in legatura cu apa tulbure... poate a devenit putin mai colorata ca sa-i zic asa decat prima data cand ai pus-o si de aia ti se pare mai tulbure. Imagineaza-ti ca in mediul lor natural apa nu e limpede happy

3 răspunsuri:
| Trefla a răspuns:

In acvariu dala sa, stai tu. Unui caras ii trebuie minim 50l mai bine iti luai un betta+2, 3melci pentru acvariu ala

| stress a răspuns:

Si eu am pesti si le schimb apa cam la 2-3 zile, maxim 4. ii hranesc dimineata si seara sau de cele mai multe ori e recomandat o data pe zi. si ai mei stau pe fundul acvariului cuminti, dar ma gandesc si eu ca poate dorm si ei laughing)

| nobilul a răspuns:

Acopera acvariul cu ceva ca acu invata tabla imultirii(i-si da drumul)