| Quera a întrebat:

Fundita! Ok, sunt disperata! Am 2 perusi,fata si baiat, iar baiatul pur si simplu isi smulge fulgii si respectiv penele... I-am dat calciu, frunze de salata si vitamine,dar am observat doar imbunatatiri foarte mici. Am citit undeva ca in cazul in care va ramane fara fulgisori pe burtica, moare... Este adevarat? Daca da, ce as putea face sa il opresc? Tin sa mentionez ca:
Veterinarul la care am fost a zis ca vitaminele si calciul ar trebui sa il ajute
Papagalul are 3 ani

Răspuns Câştigător
| IonuţR1995 a răspuns:

Sincer n-am auzit ca in caz de raman fara fulgisori pe burtica moare. Vezi ca la petshop-uri gasesti vitamine, pliculete, in jur de 2 lei, care sunt special pentru penaj, metabolism si energie. Poti sa cumperi cadita tot de la petshop sau un castronel nu adanc in care sa pui putina apa, de aproape 2 degete la temperatura camerei si sa-i lasi sa se imbaieze ei cum vor, fara sa-i obligi. Sau daca nu, si iti vin pe mana si nu sunt speriosi, poti sa-i duci la chiuveta, dai putin drumu la apa, sa fie potrivita nu rece, nici calda, sa fie potrivita, cum ar fi aceea de la temperatura camerei. Sa lasi sa curga putin si il lasi in chiuveta sa se lase stropit, de regula le place dar sa nu-l lasi mult 2-3 minute, daca nu vrea asa, folosesti prima varianta cu cadita.