| EuBorak a întrebat:

Am un pisoias care are 12 zile, dar sunt ingrijorata pentru ca are doar un ochi deschis iar pe celalat il are inchis in totalitate si are la el ca un fel de puroi, sincer nu stiu ce e. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cam asa se intampla cu puii de pisica. Teoretic, fac ochi la 9 zile. Dar nu este obligatoriu. Il va deschide si pe celalalt. Fa niste ceai de musetel si cu putina vata sterge secretia purulenta de la celalalt ochi.Aceasta secretie nu e buna. La o adica, se gasesc la farmacie niste picaturi pentru ochi, la pisici.Mai poate fi folosita crema Mibazon (cam 10 lei), de uz veterinar, care are 4 feluri de antibiotice in ea si care este speciala pentru ochi.
Trebuie vindecata aceasta problema, ca altfel, ca adult va lacrima si va fi expus mereu la infectii oculare.
Eu, am avut 4 pui de pisica pe care i-am crescut de la 3 zile,(acum 2 luni) din cauza ca mama lor a murit imediat dupa nastere (o maidaneza de care aveam eu grija pe langa bloc). Toti patru puii au supravietuit si le-am gasit stapani si am vazut ca unul a deschis ambii ochi abia dupa 2 saptamani. Pana atunci, era ca un... pirat. Dar secretia purulenta, cu toate ca este obisnuita la puii de pisica, nu e buna deloc!

| EuBorak explică (pentru Elianna):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar Elianna ma gandesc ca poate i se intampla ceva daca il dau cu crema pentru ca am inteles ca nu e bine sa le dai pastile la pui de pisica nou nascuti. Multumesc oricum. :* Va pup!

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Http://www.vetexpert.ro/......-p604.html
Nu are importanta ce varsta are pisica, o ungi la ochi cu acest unguent, atunci cand e nevoie, care este special pentru conjunctivite la pisici. De pastile nu am zis eu nimic!
Pisica mea de la vatar am adunat-o de pe strada, ca mama ei fatase intr-un beci si apoi a fost calcata de masina. Proprietarul beciului a scos puii (3) de 10 zile in gradina. Toti aveau ochii lipiti si purulenti.Si tipau....de te surzea. Asa ca i-am luat eu in casa si i-am crescut pana la o luna.
Le-am gasit stapan la ceilalti 2 iar pe cea alba am pastrat-o eu.
Nu am facut ce trebuia atunci, am curatat puii doar cu ceai de musetel si cu niste picaturi. Pisica mea, acum (are 13, 5 ani) este foarte sensibila la curent, una-doua ii lacrimeaza ochii.Si la un moment dat avea si un inceput de cataracta (adica era posibil sa orbeasca), dar am tratat-o ca lumea, de data asta, la spitalul veterinar!
Ma gandesc ca daca faceam ceea ce trebuia atunci cand era pui, nu mai era asa sensibila.

| viotedy a răspuns:

Inmoaie tifon in ceai de musetel caldut si-l stergi usor.are ordori, asa e la pisoi.

| Erzaa a răspuns:

Asa sunt pisoiasi noi nascuti, asteapta si o sa vezi ca o sa isi deschida si celalalt ochisor. Am si eu unu mic, de 2 saptamani si a avut la fel un ochi inchis, da i s-a deshis. :*

| lolz1 a răspuns:

Pai ti-as recomanda sa mai astepti putin daca e chiar atat de mic. are doar 12 zile deci nu ii poate deschide atat de repede. daca crezi ca e ceva mai grav du-l la un medic veterinar straight face sper sa se faca bine, te pup si sper ca ti-am fost de ajutor!

| aureu a răspuns:

Dal cu ceai de musetel caldut si sa nu apesi tare cu vata inmuiata in musetel.
p.s- poate la tras curentu