| Adry05 a întrebat:

Hei. Am o intrebare, am in parcare de vreo cateva zile cativa catelusi si cateaua lor. Nu sunt foarte mici, cred ca au o luna-2 cam asa. Am tot iesit in fiecare zi sa le dau mancare si zilele trecute chiar se bucurau si ei si cateaua cand ma vedeau, chiar daca n-aveam mancare, se jucau cu mine, sareau pe mine etc.
Aseara cand am trecut pe la ei am observat ca cineva a luat unul din catelusi.
Azi cand m-am dus sa le dau mancare, parca nici nu m-au mai recunoscut. Efectiv nu se mai bucurau, ba chiar am remarcat ca cateaua s-a bucurat putin la inceput dupa ii era cumva frica de mine. Am incercat sa ma duc la ea cu putina mancare, si efectiv se indeparta speriata, cand alte dati venea si sarea pe mine fericita, ma lasa s-o mangai etc. Chiar si catelusii, i-am intins mana unuia cu mancare, mi-a luat-o din mana si s-a dus in culcus, care acum 2-3 zile imi manca direct din palma si astepta sa-i dau iar.
Stie cineva ce s-a intamplat? Mi se pare foarte brusca schimbarea, si nu cred ca mi se pare o diferenta, chiar e.

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Posibil sa fi fost oameni cu intentii rele care au dat in ei, sa fi aruncat sau sa-i fi batut. Daca iti poti face timp, impreuna cu parintii tai sa mergeti la un cabinet veterinar cu ei cu catelusa mama cu tot, investiti un pic si le spuneti celor de-acolo sa ii lase intr-o cusca pentru a-i da spre adoptie. Ori de a le face la fiecare poze si sa ii pui pe internet pentru a le gasi stapani iubitori pentru pui cat si mama. Asta nu vei mai avea sufletul sfasiat ca pe o zi pe alta, puii sau catelusa dispar. Poti face o fapta buna si i-ai scapa din ghearele trecatorilor cu suflet rau.

| Adry05 explică (pentru MihaelaDart):

Nu cred ca le face nimeni rau pe aici. Din contra, cam toti oamenii le dau mancare si sunt pusi intr-o zona unde trec doar locatarii, nu au acces la ei simpli trecatori de pe strada. Chiar sunt pozitionati bine si nu sunt raniti, chiar sunt foarte bine hraniti, sunt grasuti.

| JustStitch a răspuns:

Catelusa este speriata pentru ca si-a pierdut unul din pui si de asta probabil este speriata posibil sa o fi speriat si acea persoana care a luat catelu

| Rocsid a răspuns:

Poate au fost batuti de ceva nebun...ar fi bine sa le faci un culcus din cutie de carton si paturici ca e destul de frig in perioada asta. eventual fa niste poze si incerca sa dai puiuti spre adoptie si si catelusa.
Ar fi super sa ii poti tine in casa pe toti pana cand ii dai spre adoptie pe toti.Sufletele alea mici si nevinovate nu merita asa soarta.

| Adry05 explică (pentru Rocsid):

Au deja culcus si paturi, si sunt si pusi in spatele unui balcon scos in relief ca sa nu dea in ei vant sau altceva.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Iti spun eu ce s-a intamplat, din experienta mea directa. Cateii aia au fost agresati de un "om" sau poate chiar mai multi eventual copii. Plesniti trasi de coada, iar amaratul ce a disparut cel mai probabil a fost luat ca sa se "distreze" cu el...adica chinuit si omorat.Asta e crudul adevar. Ce poti face tu ca intr-adevar sa ii salvezi, e sa ii iei din strada sub grija ta dupa ce puii mai cresc putin 1 2 luni te rog din inima sa castrezi cateau, asa previi venirea pe lume a altor suflete nevinovate ce vor murii chinuite si ajuti si cateaua. Si incerci sa le gasesti adoptatori... puii daca subt femele dupa 6 luni trebuiesc si ele castrate alrfel se vor reproduce si ele necontrolat. Animalele din pacate nu pot alege aa faca pui asemenea oamenilor.

| Ada78 a răspuns:

Poate acel om a speriat-o sau chiar a lovit-o.Dar poate si din cauza ca acea persoana i-a luat unul din pui.

| TronHD a răspuns:

In primul rand acel om ar fi putut fi agresiv cu cateaua, ea pierzandu-si increderea in oameni si mai este o ipoteza, atunci cand acel om i-a luat unul din catelus a suferit (chiar si cainii sufera) avan-d cumva o frica ca tu vrei sa ii iei si pe ceilalti pui!
Aceasta schimbare este brusca dar ii va trece peste putin timp daca ii vei arata incredere!
Continua sa ii duci mancare, incearca sa te joci cu catelusii dar incetul cu incetul nu prea brusc iar ea pana la urma o sa fie ca la inceput!
Sper ca ti-am fost de ajutor!
FUNDA?

| CrissuCriss1234 a răspuns:

Poate din cauza ca acel cineva a luat unul din cățeluși...S-au cineva i-a făcut ceva rău.Zic eu

| MatriusCerbysD a răspuns:

In primul rand acel om ar fi putut fi agresiv cu cateaua, ea pierzandu-si increderea in oameni si mai este o ipoteza, atunci cand acel om i-a luat unul din catelus a suferit (chiar si cainii sufera) avan-d cumva o frica ca tu vrei sa ii iei si pe ceilalti pui!
Aceasta schimbare este brusca dar ii va trece peste putin timp daca ii vei arata incredere!
Continua sa ii duci mancare, incearca sa te joci cu catelusii dar incetul cu incetul nu prea brusc iar ea pana la urma o sa fie ca la inceput!
Sper ca ti-am fost de ajutor!
FUNDA?

| Octavian_Emanuel_2000 a răspuns:

O varianta ar putea fi aceea ca acel om a speriat catelusa cand a luat catelul de laea. Alta varianta ar putea fi ca cineva i-a agresat si ia batut; dar in orice caz incearca sa le dai incredere site vor vedea din nou cuochi buni.