| lili_2075 a întrebat:

Hei, am si eu nevoie de ajutor
am o catelusa pe care am gasit-o de pasti si la 1luna dp a intrat in calduri, eu aveam si am un caine de 12ani mascul in fortahappy iar acum de 1 saptamana ea vomita, mananca iarba, i s-au umflat rau si cele mai ascunse sfarcuri, mananca cu toane ori prea mult ori deloc, ori este retrasa, trista ori foarte jucausa.mai nou de cateva zile parca i s-a format putin burta la modul ca arata ca a unei catele care deja a avut catei, este lasata in partea de jos spre sfarcuri, umflata dar nu suficient.
voi ce ziceti?
cei care ati trecut prin experiente de genul asta.
am mare nevoie de raspuns
mersi

8 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

100% este insarcinata. si daca i s-au umflat deja mamelele e semn ca f curand va naste.

| DoDo a răspuns:

citeste tu si afla daca este asa si catelusa ta funda please?

| DoDo a răspuns:

Scz nu ti-am spus care sunt semnele
In medie, gestatia la caini dureaza 63 de zile, adica fix 9 saptamani. Am zis, e o medie. Variatiile normale sunt de +/- 5 zile. Foarte mare atentie! Daca au trecut 63 de zile si inca 5 zile iar cateaua nu a fatat, repede la doctor! Viata ei poate fi in pericol, deoarece asta inseamna in general ca s-a intamplat ceva rau cu puii sau cu ea si nu ii mai poate expulza. expulzia dureaza cateva minute, dar va naste un pui la fiecare 10-60 minute., deci timpul de nastere difera functie de numarul de pui! Primele semne de gestatie apar cam in a 4a saptamana de gestatie cand incep sa-i cresca mameloanele, iar comportamentul catelei se schimba cu cat se apropie de termenul de fatare.

Daca nu esti sigur ca femela este gestanta aveti doua variante prin care puteti sa aflati: dupa aproximativ 25 de zile de sarcina testul cu ultrasunete va detecta bataile inimii viitorilor pui, sau dupa 35 de zile se poate face un test de sange care va confirma daca este sau nu gestanta; prin aceste metode nu se determina insa si numarul puilor pe care urmeaza sa-i nasca. Daca vreti sa aflati numarul puilor, atunci este nevoie de o radiografie, dupa 45 de zile de sarcina scheletul puilor este format si se poate spune cu exactitate la cati catelusi sa va asteptati.

Pregateste din timp locul unde va sta femela cu puii sai, trebuie sa fie confortabil pentru ea, sa aiba destul loc si sa poata ajunge cu usurinta la pui.

Cum stii momentul cand e aproape sa fete? Sunt mai multe semne:

- cateaua isi pregateste "cuibul" intr-un loc mai ferit al casei sau al curtii si incepe sa petreaca din ce in ce mai mult timp acolo.

- temperatura ei, care este in mod normal de 39 de grade, incepe sa scada. In momentul in care incepe travaliul, temperatura va atinge aproximativ 37 de grade

- cateaua lasa in urma un miros... "dubios"

| DoDo a răspuns:

Vreau si eu funda ca te-am ajutat!

| Serendipity17 a răspuns:

Sunt sanse mari ca ea sa aiba pui.

| Alexa_8596 a răspuns:

Poate are puiutsi happyPoate vrea un caine langa ea:p Mai degraba du`te la medic vet. Si vezi el ce iti spune

Fundahappy?

| anonimathebest a răspuns:

Simplu:este insarcinata. Tatal puilor este cainele de 12 ani (daca nu a mai intrat in contact cu alti caini). A avut prima caldura.Deacuma e adolescenta. Dar pentru a fi sigura ca are pui, trebuie sa o duci la un veterinar sa ii faca test de sarcina. Poate a mancat destul de mult adica e grasutza si e in calduri.Asa e la adolescenta.

| Kitteny a răspuns:

Mergi la un medic veterinar. O saa ii faca niste teste si o sa iti spuna: cand va naste, daca e insarcinata, toate detaliile! Bafta, sa ne chemi la botezul puiutilor!laughing