| Cristian_Marin_1999 a întrebat:

Hei as dori sa imi spuneti ce manica un amastaff si daca are par
mersi mult.

Răspuns Câştigător
| Ioan_Zalinescu_1979 a răspuns:

Ai aici toata informatia despre amastaff, e o rasa de caine mai exact
http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/amstaff

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Alimentatie:
-doar hrana uscata superpremium: acana,royal canin (are chiar sortiment pentru rasa aceasta), pro plan, belcando, hill's
-daca nu-ti permiti hrana supepremium opteaza pentru cea premium: BOSCH, dog chow, advance, brit este cu mult superioara fata de pedigree si ce mai gasesti prin supermarket.
-daca vrei sa-i dai si mancare gatita iti recomand dupa 8-9 luni pentru ca puiul pana la varsta aceea este in crestere, iar boabele de calitate ofera puiului tot ce are nevoie fara sa-i mai dai vitamine, in schimb intr-o mancare gatita nu stii daca ii lipseste ceva sau e ceva in plus, incat sa-l afecteze
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/peste, organe (vita cele mai bune, dar dupa 8-9 luni fiindca contin mult sange si nu este benefic cat sunt mici); supa cu legume si carne/organe.
-cainii sunt animale carnivore pana la sfarsit, de aceea procentajul din mancarea gatita trebuie sa fie astfel: 60% carne, 20% legume, 20% orez
-mesele trebuie cat posibil sa fie date la ore fixe
-dupa 2-3 luni poti sa-i dai pe saptamana cate 1-2 galbenusuri
-nu da cainelui carne de porc, oase(exceptie fac:gaturile de pui si oasele de vita, mai exact: femur, coaste, stern);

Da, are par, ca orice caine, doar ca e scurt.