| anonim_4396 a întrebat:

Hei! De curand voi primi un bichon maltez si sunt foarte fericita. Dar sunt clasa aVIIIa si trebuie sa ma duc la scoala si de asemenea parintii la serviciu. Ce pot face cu el? Eu stau in bloc, la un apartament spatios. Eu m-am gandit sa ii las la dispozitie baia si langa am o camera mai mica. Acolo ii voi pune de mancare si cateva jucarii. Dar daca plange ce fac? Voi cum l-ati dresat in prima luna? Astept sfaturi! ♥

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Este destul de greu la început.
În primul rând, dacă spui că ai apartament spațios, lasă-i la dispoziție doar holul și baia. Vei regreta dacă lași cățelul într-o cameră singur.
Este foarte important să aibă apă în permanență, iar mâncarea la ore fixe. Lasă-i bolul cu apă/mâncare în baie și pune în același loc șervețelul special pe care își va face nevoile. Obișnuiește să-i dai o mică recompensă de câte ori își face nevoile unde trebuie.
Probabil că va plânge după voi când îl lăsați singur acasă, însă trebuie obișnuit de mic, iar pe viitor nu vei mai avea probleme.
Mult succes și să-ți trăiască noul cățeluș!

4 răspunsuri:
| iulia013 a răspuns:

Si eu am tot bichon maltez si in primele luni pana s-a obisnuit cu mine si locul a fost cam greu...insa in primele zile l-am mai lasat singur sa vad cum reactioneaza si bineinteles ca a inceput sa schiaune, insa dupa putin timp s-a linistit si acum nu mai am nici o problema...o sa vezi ca pana la urma o sa se obisnuiasca

| Deni0919 a răspuns (pentru iulia013):

Ok. Multumesc de sfat! tongue

| amdr001 a răspuns:

Pai iti recomand ca atunci cand ti-l iei sa fie o perioada gen: vara. ca atunci ai mai mult timp pentru el, in vacanta. am avut si eu o catelusa tot de talie mica si s-a obisnuit foarte repede chiar daca nimeni nu era acasa. am lasat-o si 2 saptamani singura acasa, cand am fost plecata toata familia, a ramas doar cu o vecina care venea mereu la ea sa aiba grija deci nu iti fa griji... ei cand sunt pui majoritatea timpului dorm deci nu au timp sa plangawinking

| Taga_Elena_1959 a răspuns:

Al meu deloc nici acum nu latra si cum a zis si alexutzastefy nu are timp, app ea merita funda nu diabolique