| BenDrowned a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de niste sfaturi despre Bichon Maltez...

1. Cum sa fac sa nu ii mai cada blana?

2.Cum sa fac sa nu imi distruga camera cand nu sunt acasa? Adica sa nu roada, zgarie...

3.Cam cata mancare tre sa ii dau?

4.Cum sa fac sa nu isi faca treburile in casa? Am auzi de covoras special dar cum sa il invat sa il foloseasca?

5. Oare va plange cand nimeni nu este acasa...caci nu vreau sa ii deranjeze pe ceilalti din bloc...

Dau funda! Mersi anticipat!

1 răspuns:
| pilaf a răspuns:

1. Bichonul nu are blană, are păr. Nu-i cade.

2. Pune-i la dispoziție jucării și nu-l lăsa singur prea mult timp.

3. Cât scrie pe punga cu mâncare (300 g max pe zi)

4. Va învăța singur să-l folosească dacă muți dejecțiile pe covorașul respectiv și cureți acolo unde a făcut. Dacă însistă să facă într-un loc, mută covorașul absorbant acolo. Stai afară cu el/ea mult și când face nevoiel laudă-l/o și mângâie-l/o.

5. Nu plânge dacă nu-l lași mult timp singur. Va lătra la ușă dacă simte om străin, ca orice câine.