| mikelson a întrebat:

Hei, ieri am adus o pisica de la oras la țară. Aceasta a stat numai in apartament si e foarte speriată de lumea exterioara. Acum cateva ore am incercat sa o obisnuiesc putin si am scos-o afara, dupa care am inchis usa. Era clar ca voia in casa, mieuna in disperare si se îngrămădea in usa, sperand sa poata intra. La un moment dat a analizat putin in jurul ei, dupa care a luat-o la fuga, foarte speriata. S-a dus prin spatele casei, si sunt destule locuri in care se poate ascunde. Tinand cont ca nu e obișnuită cu locul, oare se va intoarce? Am strigat-o dar nu a dat nici un semn de viață. O pisica speriata s-ar ascunde intr.un loc foarte stramt sau ar fugi cat mai departe? Chiar as vrea sa o găsesc, ea este foarte atasata de oameni si foarte speriata de mediul înconjurator. Exista vreo sansa sa o atrag? sau macar sa imi dau seama unde e. sper ca nu a fugit de tot. In cazul in care conteaza e pisica castrată si are 1 an. Ajutoooor sad

Răspuns Câştigător
| Bluuueee a răspuns:

Dacă spui că e ataşată de oameni, ai mari şanse să se întoarcă.
Las-o să exploreze, înțelege-o că vrea să cunoască "noul teritoriu", oricum se va întoarce, fii sigură. I se va face foame, va vrea în casă (cel mai bun loc), va vrea s-o mângâi. O pisică ce a trăit cu oamenii de când era pui nu pleacă la un an pe străzi.
Sau, poți ruga vecinii (dacă ai) s-o aducă sau să te anunțe dacă au văzut-o, pentru a şti mai bine unde s-o cauți.
Numai bine!:*

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU scoate pisica afara in primele 2 saptamani!
Are nevoie de acomodare intai, sa se obisnuiasca cu noua casa si apoi pe afara.
Evident ca nu o faci decat sa fie speriata si sa-ti bati joc de ea, dand-o afara si tainad-o la usa.
Urmatorul aps este ca va fugii de la tine, la o casa mai buna, unde lumea o va lasa sa intre si ea se va simtii iubita si protejata.
Niciodata in viata ta sa nu lasi pisica afara in primele 2-3 saptamani, chiar daca este mai batrana, are nevoie de timps a se acomodeze cu casa si sa vada ca este in continuare iubita, altfel se pierde daca iese afara si nu-s e mai inatorce.
Se pare ca ai facut o greseala fatala... si nici nu ma mir, ca doar tu ai dat-o afara! Acum suporta consecintele faptei tale!

| mikelson explică (pentru Violleta2022):

A venit inapoi lol

| Violleta2022 a răspuns (pentru mikelson):

Tine-o in casa 1-2 saptamani, sa se obisnuiasca cu noua locuinta si sa vada ca este iubita, altfel fuge la vecini, sau unde gaseste un stapan mai bun.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa stai mai mult pe afara va veni inapoi, doar ca e speriata momentan.

| ziftode a răspuns:

Singura idee pe care o am e o mancare foarte atragatoare pentru pisici si cu miros puternic, cum ar fi, peste
problema e ca, cainii sunt despre oameni, pisicile despre locuri/casa si ea nu mai era deloc la locul ei daca ai dus-o la tara sad

| mikelson explică:

Am cautat-o aseara si si-a facut aparitia. big grin
Ms pentru sfaturi