| kkkk a întrebat:

Hei happy..la tara am doi iepuri ( un mascul si o femela ). femela a facut pui prin toamna si acum sunt destui de mari ( 3 am ), dar stiu cum pot sa imi dau seama de sexul lor.thinking ...si as vrea sa mai ramana " gravida " o data, dar deageaba laughing)., masculul se baga la ea in cusca, dar pana acum nu mi-a mai facut pui... explicatie? happyhappyhappyhappyhappy

Răspuns Câştigător
| MrAnonymus a răspuns:

Tine iepurele in brate, cu burta-n sus si cu picioarele din fata indreptate inspre tine. Daca iepurele este mai mare, e mai bine sa-l tii invers. Cand un iepure sta pe spate, intra intr-o stare asemanatoare cu o transa. Totusi, nu trebuie tinut in aceasta pozitie prea mult timp, pentru ca simte durerea.

Daca faci asta pentru prima oara, ar fi bine sa te ajute cineva, tinand iepurele de cap, in timp ce tu dai la o parte parul, folosind ambele maini, si apesi usor cu degetele pe zona anusului si a organelor genitale*. Dupa ce dobandesti mai multa experienta, poti fixa capul iepurelui cu o mana, folosind-o pe cealalta pentru a apasa pe zona respectiva. Cand apesi, vei vedea anusul, aflat in apropierea cozii. Putin mai departe de coada se afla organele genitale.

Masculi: Penisul apare ca o proeminenta tubulara, de culoare roz deschis (in cazul masculilor tineri) si cu un varf rotunjit, cu o gaura rotunda si mica, in mijloc. La majoritatea iepurilor de peste zece saptamani, se pot observa si testiculele, de-o parte si de alta a penisului. La palpare, se simt ca niste umflaturi sub piele. La masculii mai in varsta, testiculele sunt mai proeminente si nu mai sunt acoperite cu par. Iepurii isi pot retrage testiculele in abdomen. Chiar daca nu le simti sau nu le vezi, s-ar putea sa fie vorba de un mascul.

foto: Denis Tabler | Dreamstime.com
Femelele: Cand apesi pe zona din jurul anusului, la femele se observa o proeminenta de culoare roz, insa aceasta arata mai degraba ca o deschizatura inclinata, este mai ovala si are o despicatura, nu o gaura rotunda, cum e la masculi. Funda?

2 răspunsuri:
| kkkk explică:

Vroiam sa zic ca femela se baga la el in cusca happy ( scuze )

| MrBlue a răspuns:

Ca sa stie toti, masculul se baga in cusca la femela pentru ca aduce noroc la nastere. Daca bagi femela in cusca la mascul femela nu se simte bine si e stresata.Asa e si la oameni, barbatul face primul pas.Ca sa determini sexul iepurilor fa cea ce a scris MrAnonymus. Funda?